Koalicija je “relativno enotna” glede dviga DDV

Predstavniki koalicijskih poslanskih skupin so z ministrom za finance Janezom Šušteršičem danes usklajevali predlog sprememb zakona o davku na dodano vrednost, s katerimi naj bi DDV s spodnje na 20-odstotno stopnjo med drugim dvignili tudi za časopise in revije. Vlada bo verjetno zakon obravnavala že na četrtkovi proračunski seji.

V četrtek naj bi potrdili zakon o davku na dodano vrednost, s katerimi naj bi DDV s spodnje na 20-odstotno stopnjo med drugim dvignili tudi za časopise in revije Foto: Stanko Gruden
V četrtek naj bi potrdili zakon o davku na dodano vrednost, s katerimi naj bi DDV s spodnje na 20-odstotno stopnjo med drugim dvignili tudi za časopise in revije Foto: Stanko Gruden

LJUBLJANA> Po besedah poslanca SLS Romana Žvegliča so poslanske skupine koalicije dosegle dogovor, da zakon o davku na dodano vrednot nadaljuje z zakonodajnim postopkom. Končne rešitve bodo še usklajevali.

Tako je poudaril tudi poslanec NSi Jožef Horvat. Po njegovih besedah je koalicija glede zakona o davku na dodano vrednost “relativno enotna”, s pomočjo rezultatov finančnih simulacij pa bodo zakon v parlamentarnem postopku lahko dopolnjevali. Horvat je ocenil, da bo vlada na četrtkovi seji zakon verjetno tudi potrdila.

Tudi v SDS so pojasnili, da je danes šlo le za enega od koalicijskih usklajevanj glede predlogov zakonov.

V SDS in NSi vsebinskih stališč glede dviga spodnje stopnje DDV ne razkrivajo, medtem ko je Žveglič v sporočilu za javnost poudaril, da so v SLS veliki nasprotniki dvigovanja DDV na katerikoli ravni. Ocenjujejo namreč, da gre za poenostavljen ukrep, “ki se ga uvede čez noč, hkrati pa najbolj obremeni neposredno državljane”. Med drugim po njihovem onemogoča ustvarjanje boljšega poslovnega okolja za tuje naložbe.

Žveglič je pojasnil, da so v SLS brez težav pristali na pogovore, da se preuči nekatere postavke, ki so trenutno obdavčene po 8,5-odstotni stopnji. Vendar pa da so nekateri dvigi “zelo občutljivi”, kot na primer storitve javne higiene.

Medtem v SLS še vedno niso zadovoljni s predstavljenimi argumenti za dvig DDV za tiskane medije oziroma periodične publikacije, “glede na to, da splošna praksa v Evropi kaže, da imajo nekatere države uvedene celo dodatne davčne olajšave”.

STA


Najbolj brano