Koalicija: v gospodarstvu so se plače znižale že leta 2008

Koalicijske stranke so si enotne, da mora javni sektor deliti usodo zasebnega, ki ga je kriza že prizadela, zato so varčevalni ukrepi po njihovem nujni in tudi pošteni.

Predstavniki poslanskih skupin koalicije Foto: STA
Predstavniki poslanskih skupin koalicije Foto: STA

LJUBLJANA> Gospodarstvo namreč bremena takšnega javnega sektorja ne more več nositi, opozarja koalicija, ki verjame, da bodo državljani tudi v primeru referenduma varčevalne ukrepe podprli.

Koalicija je ob grožnjah z referendumom tako na interventni zakon kot tudi na vse druge varčevalne ukrepe prepričana, da je javnost prišla do spoznanja, da so varčevalni ukrepi nujni in da se bodo tako tudi na morebitnem referendumu odločali v svojo korist. Denarja za takšen javni sektor ni, opozarjajo v poslanskih skupinah SDS, Lista Virant, SLS, Desus in NSi.

Policisti so napovedali zbiranje podpise za referendum

“Česar ni, še vojska ne more vzeti,” je s pregovorom na novinarski konferenci ponazoril poslanec SLS Roman Žveglič.

Sindikati javnega sektorja so sicer v sredo stavkali, z referendumom na varčevalne ukrepe pa je že pred tedni zagrozila Zveza svobodnih sindikatov Slovenije. Policijski stavkovni odbor je danes napovedal, da bo v petek vložil podpise za začetek postopka za razpis referenduma o noveli interventnega zakona, ki določa zamik izplačila regresov.

Poslanec SDS Marko Pogačnik in poslanec Liste Virant Bojan Starman pravita, da je zbiranje podpisov za referendum legitimna pravica, toda obenem menita, da je javnost prišla do spoznanja, da so ukrepi potrebni. Slednje izpostavlja tudi Žveglič, ki obenem poudarja, da bodo na referendumu glasovali tudi tisti, ki so na minimalni plači, tisti, ki so izgubili službo ali pa službe sploh nimajo.

Sindikati se niso približali vladi

Pogačnik je sicer danes poudaril, da je treba javno porabo uskladiti z realnostjo, glede na položaj gospodarstva. Zato so po njegovih besedah ukrepi za uravnoteženje javnih financ nujni. Obžaluje sicer, da ti ukrepi niso bili že prej sprejeti, v minulih letih, ob čemer pa bi bilo po njegovem mnenju neodgovorno reči, da so za sedanje stanje v Sloveniji krivi referendumi.

Po besedah Starmana bomo počasi vsi ugotovili, da ni druge izbire kot varčevanje. Spomnil je, da je vlada podala svoje varčevalne predloge, toda ob tem ne razume sindikatov, ki po njegovem niti približno ne razmišljajo o tem, kako bi se približali predlogom vlade, temveč stavkajo. Nekateri se niso pripravljeni pogovarjati, saj jim ni mar za svoje člane in ljudi, temveč do tega, kako rušiti vlado, je prepričan poslanec Liste Virant.

V gospodarstvu so nižali plače že leta 2008

Vodja poslanske skupine Desus Franc Jurša izpostavlja, da so glede na stanje v gospodarstvu v javnem sektorju še rezerve. Spomnil je, da je vlada pripravila predlog ukrepov in se tudi približala sindikatom, sedaj pa je čas, da s socialnim dialogom pridejo do rešitev. Kot pravi, imajo vsak svoje predloge, a sindikati morajo “dojeti položaj” in tudi, da brez ukrepov Slovenije ne bomo popeljali iz krize.

Poslanka NSi Iva Dimic je izpostavila, da je gospodarstvo v nezavidljivem položaju in da se je v slednjem začelo varčevanje že veliko prej. Zaposlenim so že leta 2008 znižali plače za 10 odstotkov, je pojasnila in dodala, da je sedaj čas, da to usodo deli tudi javni sektor. Dimičeva ocenjuje, da je bila sredina stavka javnega sektorja nepotrebna, zato od sindikatov pričakuje več posluha.

STA


Najbolj brano