Klemenčič: Štefanec je še najmanj kriv za teater absurda

Odhajajoči predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Goran Klemenčič je danes, tik pred predajo poslov svojemu nasledniku še bolj trdno prepričan, da odstop vodstva KPK ni bil napaka.

Odhajajoči predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Goran Klemenčič je danes, tik pred predajo poslov svojemu nasledniku še bolj trdno prepričan, da odstop vodstva KPK ni bil napaka Foto: STA
Odhajajoči predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Goran Klemenčič je danes, tik pred predajo poslov svojemu nasledniku še bolj trdno prepričan, da odstop vodstva KPK ni bil napaka Foto: STA

LJUBLJANA > Dogajanje po njihovem odstopu namreč v velikem delu potrjuje razloge, ki so jih navedli v odstopni izjavi, je Klemenčič dejal v intervjuju za Večer.

Klemenčič svojemu nasledniku Borisu Štefanecu želi vse dobro, a dodaja, da je zgodba s Štefanečevim odstopom iz PS tik pred imenovanjem izjemno nerodna. Predsednik republike Borut Pahor je zaradi imenovanja dnevno na udaru, kar se Klemenčiču zdi upravičeno. "Težko opišem mešanico razočaranja in jeze nad tem, kaj so naredili. Za ves ta teater absurda je gospod Štefanec gotovo še najmanj kriv," je dejal odhajajoči predsednik KPK.

Napaka nismo mi, ampak sistem, v katerem smo delovali

Na odstop, ki ga je senat podal konec novembra lani, ne gleda kot na napako, žal mu je, da so bili prisiljeni storiti ta skrajni korak. A meni, da napaka niso oni, ampak sistem, v katerem so delovali.

Po njegovih besedah se potrjuje popolna politizacija omejevanja korupcije in da se slovenska politika ni ne pripravljena ne sposobna soočiti z dejstvom, da je odgovornost za sistemske spremembe na tem področju na nosilcih oblasti in ne samo na organih nadzora in pravosodja.

“Problem smo do onemoglosti histerizirali”

"Namesto tega smo problem do onemoglosti histerizirali," pravi Klemenčič in priznava, da je k temu prispevala tudi KPK s svojim delom. "Zavreli smo temperaturo protikorupcijskega diskurza, postavili standarde, tempo in retoriko, na katero to okolje ni bilo pripravljeno. In je potem od vsega vzelo samo tisto, kar je komu ustrezalo - afere, medsebojna obtoževanja, politikantstvo, zarote in dvojni standardi," je pojasnil. Ob tem pa spomnil, da sta tako predsednik SDS Janez Janša kot nekdanji predsednik PS Zoran Janković, ki ju je obremenilo poročilo KPK, še vedno "tukaj" in predvsem njun podporni mehanizem je še tukaj, "pri enem iz fanatične, skoraj religiozne, pri drugem iz čisto interesne, lobistične vdanosti". Veliko se je spremenilo in hkrati se ni nič spremenilo, je ocenil Klemenčič.

Nekdanji notranji minister Vinko Gorenak izjave predsednika protikorupcijske komisije v odstopu Gorana Klemenčiča, da pod njegovim ministrovanjem komisija ni imela možnosti navezati stikov z generalnim direktorjem policije, zavrača kot manipulativne in izmišljene. Gorenak k pojasnilu poziva tudi prvega moža policije Stanislava Venigerja.

V času Gorenakovega ministrovanja ni bilo možnosti, da bi navezali stik z Venigerjem

Dejal je še, da so na koncu že izjemno težko delali, tudi zato, ker so že skoraj celotni eliti v politiki in v državnih podjetjih "šli na živce" in niso imeli več sogovornikov. Navedel je tudi, da v času ministrovanja Vinka Gorenaka ni bilo možnosti, da bi z generalnim direktorjem policije Stanislavom Venigerjem navezali kakršnekoli stike, saj da je v njegovem uradu obstajala tiha prepoved komunikacije z njimi. Pod ministrom Gregorjem Virantom pa jih Veniger redno vabi na različne sestanke in kolegije, je povedal.

Glede stanja v zdravstvu Klemenčič opozarja, da koraka nazaj ni več. Zdravstveni sistem se je po njegovem mnenju v očeh javnosti, podobno kot politični, povsem kriminaliziral. Obenem pa imamo v Sloveniji na področju zdravstva še vedno enega najmanj transparentnih sistemov javnega naročanja, opozarja. Na vprašanje, kdo blokira ukrepe za večjo transparentnost, pa je odgovoril, da imena nima, a ve, da ni samo eno.

Klemenčič se ne vidi v politiki

Glede nove zaposlitve njegovega namestnika Roka Praprotnika v NLB je zatrdil, da je ni dobil zato, ker bi kakorkoli zlorabil svojo funkcijo v KPK. Kaj bo sam po odhodu s KPK, pa Klemenčič okvirno že ve, ne ve pa še, kje bo to počel. Dodal je, da se v politiki ne vidi. Verjetno pa bo o svojih izkušnjah na KPK napisal knjigo.

STA


Najbolj brano