Klemenčič: Ni več prostora za politično demagogijo

Predsednik komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič je v izjavi za javnost po objavi poročila o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih strank poudaril, da predsednik SDS Janez Janša in predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković tudi po soočenju z očitki komisiji nista podala razumljivih in celovitih pojasnil.

 “Ko začnejo govoriti dejstva, številke na bančnih računih, preverjene informacije, prostora za politično demagogijo ne bi smelo več biti, celo v Republiki Sloveniji,” je danes dejal predsednik komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič Foto: Daniel Novakovic
“Ko začnejo govoriti dejstva, številke na bančnih računih, preverjene informacije, prostora za politično demagogijo ne bi smelo več biti, celo v Republiki Sloveniji,” je danes dejal predsednik komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič Foto: Daniel Novakovic

LJUBLJANA> Komisija je zaključno poročilo soglasno sprejela na seji v ponedeljek. Za nadzor so se po besedah Gorana Klemenčiča odločili po zadnjih parlamentarnih volitvah, ko je bilo premoženjsko stanje najvišjih slovenskih politikov eno osrednjih predvolilnih tem. Obdobje nadzora je segalo od leta 2004 do danes, je pojasnil Klemenčič.

“In na najvišji ravni oblasti se je na najbolj vulgaren način spet izkazalo, da poštenost, odgovornost in pravna država ne morejo obstajati in učinkovati ena brez druge,” je komentiral.

Komisija za preprečevanje korupcije nima zakonskih pooblastil zahtevati odgovornosti oziroma ukrepov, bodo pa ugotovitve predali pristojnim organom. Vendar kot pravi, ne gre le za vprašanje odgovornosti, temveč za vprašanje naše zakonodaje na tem področju, ki da je ena najslabših v Evropi.

Možni le dve posledici

Klemenčič meni, da sta posledici poročila le dve: “Ali nas vse skupaj zaprejo, ker smo neosnovano in neutemeljeno očrnili in napadli najvišje predstavnike države, ali pa ti sprejmejo odgovornost in ustrezne ukrepe. V nasprotnem primeru za komisijo za preprečevanje korupcije, zame osebno ter za zakon o integriteti in preprečevanju korupcije nima več nobenega smisla da obstajamo”.

In kot pravi Klemenčič, je komisija med nadzornim postopkom vsem zavezancem dala več možnosti, da ustno ali pisno podajo pojasnila glede odprtih vprašanj o njihovem premoženju. Prav tako so jih izrecno opozorili, da je dokazno breme na njih samih. Tako Janeza Janšo kot Zorana Jankovića so tudi pozvali k dodatnim pojasnilom. Vendar so bila ta po Klemenčičevih besedah v odločenih delih izmikajoča, nepopolna in tudi “preverljivo lažna”.

Ugotovitve komisije, ki kažejo, da sta tako Janša kot Janković “večkrat in sistematično kršila zakon”, pa so po Klemenčičevem pojasnilu utemeljene in obrazložene v dejstvih ter nespornih podatkih.

“Komisija, ki dela in živi v tej državi, ne dvomi, da bo v naslednjih dneh in tednih prišlo do bitke za interpretacijo, verjetno tudi diskreditacijo poročila, postopka in verjetno tudi posameznih ali vseh članov komisije,” še pričakuje Klemenčič, ki je dodal, da so se z nekaterimi tovrstnimi težavami srečevali že v nadzornem postopku.

Govorijo dejstva in številke

Ob tem je Klemenčič izpostavil, da je danes kot predsednik protikorupcijske komisije ponosen na svoje sodelavce, člane senata in strokovno osebje. Kot državljan pa je ob ugotovitvah žalosten, je dodal.

Tukaj je Klemenčič ob parafraziranju nekega ameriškega pregovora dejal: “Ko začnejo govoriti dejstva, številke na bančnih računih, preverjene informacije, prostora za politično demagogijo ne bi smelo več biti, celo v Republiki Sloveniji”.

Hkrati pa se v komisiji zavedajo, da poročilo prihaja v občutljivem družbenem in političnem trenutku. Zato so nadzor opravljali z dodatno mero skrbnosti in natančnosti, je povedal predsednik komisije. Obenem pa so te ugotovitve tudi opomin, da do njih ne bi smelo priti, vsaj ne v takem obsegu, če bi država v zadnjih 20 letih svoje samostojnosti vzpostavila institucionalni in zakonski okvir, ki bi omejeval korupcijska tveganja ter omogočil učinkovito odkrivanje in sankcioniranje kršitev, je dodal Klemenčič.

Premier Janša se je na ugotovite odzval na spletnem omrežju Twitter in med drugim zagotovil, da je vse njegovo premoženje popolnoma v skladu z njegovimi dohodki v 30 letih dela. Klemenčič je v današnji izjavi za javnost dejal, da je odgovor na to Janševo navedbo 25 strani poročila in dodal, da je KPK ena redkih državnih institucij, ki ne komunicira prek Twitterja.

STA


Najbolj brano