Klemenčič: Janković in Janša Fausta slovenske politike

Očitno je v Sloveniji razmeroma malo razumnih ljudi, saj sta Janković in Janša še vedno tu, še vedno sta Fausta slovenske politike, je v intervjuju za Mladino dejal predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Goran Klemenčič.

Očitno je v Sloveniji razmeroma malo razumnih ljudi, saj sta Janković in Janša še vedno tu, še vedno sta Fausta slovenske politike, je v intervjuju za Mladino dejal predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič Foto: Nebojsa Tejic
Očitno je v Sloveniji razmeroma malo razumnih ljudi, saj sta Janković in Janša še vedno tu, še vedno sta Fausta slovenske politike, je v intervjuju za Mladino dejal predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič Foto: Nebojsa Tejic

LJUBLJANA > “Če ste pozorno brali našo odstopno izjavo, ste videli, da govorimo o tihi aliansi, ki se je proti komisiji spletla v državnem zboru. Ne govorimo o vladi,” pa je v intervjuju opozoril Praprotnik. Pri tem je Klemenčič na vprašanje, ali vlada torej podpira KPK, odgovoril: “Ne moremo reči, da nas neposredno ovira.”

Po Praprotnikovih besedah obravnavo letnih poročil KPK s procesnimi predlogi vedno zavlačuje SDS, poslanci PS pa z aktivno neaktivnostjo to podpirajo: “Ta tiha koalicija nam je zelo jasno dala vedeti, da naj ne računamo na kakršnekoli spremembe zakona ali na podporo ukrepom, ki jih predlagamo.”

Na vprašanje, zakaj se je senat KPK ravno v tem času odločil za odstop, Selinškova odgovarja, da so se prav zdaj za to potezo odločili tudi zato, “ker trenutno ni konkretnega spornega dogodka. Če bi odstop vezali na konkretni dogodek, na naše ugotovitve v konkretnem primeru, bi temu dogodku oziroma primeru dali preveliko težo,” je dodala.

KPK je na javnost naslovila 15 ukrepov, ki jih po njenem mnenju politika mora sprejeti, če želi, da se v Sloveniji bistveno omeji polje sistemske korupcije. “Naj se politične stranke sedaj javno opredelijo, ali jih podpirajo ali ne. V javnem interesu je, da se realizirajo,” je dejal Praprotnik.

Če se bodo ukrepi realizirali vsaj deloma, tako Praprotnik, “bomo naš mandat končali uspešno, če ne, pa bo to še eno potrdilo tega, kar trdimo. Politika in korupcija v Sloveniji hodita z roko v roki”. Praprotnik je tudi izrazil zaskrbljenost zaradi počasnosti predkazenskega postopka pri Jankoviću, prav tako pa ga skrbi uhajanje tožilskih dokumentov k preiskovancu Janši.

“Najhujša težava zame je, da dobro vem, da potrebujemo drugačno protikorupcijsko telo, takšno, ki ima z ustreznimi varovalkami izvršilna pooblastila in katerega odločitve imajo pravne posledice, seveda ne v smislu kazenske odgovornosti,” je še dodal.

STA


Najbolj brano