Kitajske milijarde tudi za drugi tir?

Denar za modernizacijo na Luko Koper vezanih železniških povezav in torej tudi drugega tira bi se lahko našel pri Kitajcih. Kitajsko namreč takšno sodelovanje zanima, je po srečanju s predsednikom kitajske vlade Wenom Jiabaom v Varšavi v okviru srečanja voditeljev Srednje Evrope in Kitajske menil slovenski premier Janez Janša.

Kitajski politični vrh je v Varšavi presenetil z napovedjo velikih vlaganj v Evropo
Kitajski politični vrh je v Varšavi presenetil z napovedjo velikih vlaganj v Evropo 

VARŠAVA> Luka Koper je namreč eno pomembnih pristanišč za uvoz blaga iz Kitajske in izvoz blaga iz Evrope, predvsem Srednje.

Kitajski politični vrh, ki se je na uradnem obisku na Poljskem nazadnje mudil pred četrt stoletja, je zbrane voditelje držav Srednje in Vzhodne Evrope gotovo presenetil z napovedmi o vlaganjih v srednjeevropsko gospodarstvo.

Kitajska vlada namerava odpreti deset milijard dolarjev težko kreditno linijo za naložbe v to območje, predvsem v infrastrukturo, nove in zelene tehnologije, je dejal predsednik kitajske vlade Wen Jiabao. Napovedal je tudi odprtje 500 milijonov dolarjev težkega naložbenega sklada, ki bi pomagal kitajskim naložbam v tej regiji.

S tem predlogom je več kot zadovoljna tudi slovenska vlada (ki se je na obisk v Varšavo tokrat podala v precej bolj okrnjenem številu kot ob podobnih dogodkih, saj premier s seboj ni vzel nobenega ministra), saj v tem vidi priložnosti tudi za Slovenijo. Generalni direktor direktorata za turizem in internacionalizacijo v ministrstvu za gospodarstvo Marjan Hribar je na gospodarskem forumu Slovenijo predstavil kot odprto državo za povečano blagovno menjavo in kot državo, ki je lahko vstopna točka za količinsko obsežno kitajsko blago in izdelke v Evropo: “V mislih imam Luko Koper in ostale, na ta del vezane logistične projekte. Pred približno letom so bili začeti že zelo konkretni pogovori o gospodarskem sodelovanju med Kitajsko in Slovenijo na tem področju. Kitajska stran je že ustanovila konzorcij podjetij, ki so zelo zainteresirana in čakajo na naš odgovor, ki ga od oktobra ni bilo zaradi sprememb na notranjepolitičnem področju.”

Konkretnejše obrise sodelovanja med slovenskimi in kitajskimi gospodarstveniki je pričakovati sredi junija v Portorožu na investicijski poslovni konferenci.

TINA M. VALENČIČ


Najbolj brano