Kitajska nič več naložbeni raj?

Kitajska je prvič v več kot dveh desetletjih izgubila status najobetavnejše destinacije za naložbe japonskih podjetij, kaže raziskava Japonske banke za mednarodno sodelovanje. Zaradi višjih stroškov dela in zaostritve bilateralnih odnosov se japonska podjetja z naložbenimi cilji po novem najraje ozirajo v Indonezijo.

Fotografija je simbolična Foto: Susana Vera
Fotografija je simbolična Foto: Susana Vera

TOKIO > Kitajska je na lestvici najbolj obetavnih investicijskih destinacij japonskih podjetij brez prvega mesta ostala prvič v 21 letih, je razvidno iz letne raziskave japonske banke. A največje svetovno gospodarstvo ni ostalo le brez naziva prve naložbene destinacije, temveč je zdrsnilo celo na četrto mesto.

Po ugotovitvah japonske banke, v kateri je sodelovalo skoraj 500 japonskih podjetij, ki poslujejo v tujini, jih je 44,9 odstotka kot najbolj obetavno naložbeno destinacijo navedlo Indonezijo, Kitajska pa je z 62,1 odstotka prvič doslej nazadovala na zgolj 37,5 odstotka.

Japonska podjetja, ki so odgovarjala na vprašanje o najbolj perspektivni poslovni destinaciji, so Kitajsko v prvi vrsti izpustila zaradi višjih stroškov dela in težav pri zaposlovanju.

Med drugimi razlogi so navedla upočasnjeno rast kitajskega gospodarstva, naraščajočo konkurenčnost in zaostrene bilateralne odnose. Do slednjih je prišlo zaradi otokov v Vzhodnokitajskim morju. Japonska si otoke Senkaku, ki so najbližje Tajvanu, lasti že vse od leta 1895. Kitajska je začela delati težave v zadnjih letih, gre pa predvsem za tekmo med državama za naravne vire, saj je območje bogato z ribami in rudninami.

Na drugem mestu najobetavnejših naložbenih destinacij japonskih podjetij je ostala Indija, na tretje mesto pa je s četrtega mesta napredovala Tajska.

STA


Najbolj brano