Kerry in Lavrov nadaljujeta pogovore o Siriji

Zunanja ministra ZDA in Rusije, John Kerry in Sergej Lavrov, v Ženevi že tretji dan nadaljujeta pogovore o ruskem načrtu za vzpostavitev mednarodnega nadzora nad sirskim kemičnim orožjem. Navedbe o tem, kako uspešni so ti pogovori, pa se glede na diplomatske vire močno razlikujejo.

Zunanja ministra ZDA in Rusije, John Kerry in Sergej Lavrov (na fotografiji), v Ženevi že tretji dan nadaljujeta pogovore o ruskem načrtu za vzpostavitev mednarodnega nadzora nad sirskim kemičnim orožjem Foto: STA
Zunanja ministra ZDA in Rusije, John Kerry in Sergej Lavrov (na fotografiji), v Ženevi že tretji dan nadaljujeta pogovore o ruskem načrtu za vzpostavitev mednarodnega nadzora nad sirskim kemičnim orožjem Foto: STA

ŽENEVA > Po navedbah ameriških in ruskih diplomatov, ki jih navaja britanski BBC, sta strani vse bliže dogovoru. Glavno jabolko spora je ameriška zahteva, da se v resolucijo Varnostnega sveta ZN glede sirskega kemičnega orožja doda tudi formulacija, ki bi v primeru neizpolnjevanja dopuščala uporabo vojaške sile, čemur pa Rusija nasprotuje.

Po navedbah predstavnikov Bele hiše naj bi bile ZDA sedaj pripravljene opustiti omenjeno zahtevo, poroča BBC. Ameriška stran sedaj naj ne bi več vztrajala pri omembi točno določenih posledic za morebitno nespoštovanje resolucije.

Nek zahodni diplomat v Bejrutu pa je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa petkove pogovore med Johnom Kerryjem in Sergejem Lavrovom označil kot “občutljive”. Ob tem pa poudaril, da sta obe strani sicer odločni najti miroljubno rešitev za krizo v Siriji.

Pogajalci ZDA in Rusije naj bi sicer v petek v Ženevi približali stališča glede tega, koliko kemičnega orožja naj bi imel režim sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Kerry in Lavrov sta začela pogovore v četrtek, vendar sta jih podaljšala - po trditvah ameriških diplomatskih virov zato, ker se strani približujeta dogovoru. Pričakovati je, da bo današnji krog pogovorov tudi zadnji, saj Kerryja v nedeljo pričakujejo v Izraelu, še poroča dpa.

ZDA so večkrat poudarile, da je uporaba kemičnega orožja “rdeča črta”, katere prekoračitev bi spremenila stališče ZDA glede morebitnega vojaškega napada v Siriji, po domnevnem napadu s kemičnim orožjem 21. avgusta v predmestju Damaska pa so zagrozile z napadom. Napetost je uspela umiriti Rusija, ki je predstavila načrt, v skladu s katerim bi sirski režim prepustil nadzor nad kemičnim orožjem mednarodni skupnosti.

STA


Najbolj brano