Kenijske sile prevzele nadzor nad nakupovalnim centrom

Kenijske enote so v noči na danes prevzele nadzor nad celotnim nakupovalnim centrom Westgate v Nairobiju, ki so ga v soboto zavzeli pripadniki somalijske milice Šebab. Teroristi, povezani z Al Kaido, so pobili najmanj 62 ljudi, med njimi nečaka predsednika države Uhura Kenyatte in njegovo zaročenko.

Kenijske enote so v noči na danes prevzele nadzor nad celotnim nakupovalnim centrom Westgate v Nairobiju, ki so ga v soboto zavzeli pripadniki somalijske milice Šebab
Kenijske enote so v noči na danes prevzele nadzor nad celotnim nakupovalnim centrom Westgate v Nairobiju, ki so ga v soboto zavzeli pripadniki somalijske milice Šebab 

NAIROBI > Tiskovni predstavnik kenijske vlade Manoah Esipisu je dejal, da so vsi talci osvobojeni, vojska pa še vedno “čisti” vse prostore, saj ni izključeno, da se kje ne skriva še kakšen terorist.

Kenijcem naj bi pomagali Izraelci, Britanci in Američani

V treh dneh obleganja je bilo ranjenih najmanj 200 ljudi, med njimi enajst kenijskih vojakov. V ponedeljek so ves dan potekali hudi boji, v katerih so umrli najmanj trije teroristi. Kenijskim enotam naj bi pomagali Izraelci, Britanci in Američani.

Danes zjutraj so varnostne sile sporočile, da se borijo še z “enim ali dvema” oboroženima napadalcema. Vendar pa je vojski in policiji znana točna lokacija napadalcev, ki sta v igralnici oziroma blizu igralnice v enem od višjih nadstropij kompleksa. Po navedbah prič še naprej prihaja do izmenjave ognja in posameznih eksplozij.

Nekaj se jih je obleklo v ženske, da so lažje pretihotapili orožje

Poveljnik kenijske vojske general Julius Karangi je povedal, da je bilo med teroristi veliko tujcev. Med njimi naj bi bila tudi najmanj dva somalijska Američana. Vsi teroristi so bili moški, nekaj pa se jih je obleklo v ženske, da so lažje pretihotapili orožje. Vojska naj bi aretirala več kot deset ljudi.

“Prihajajo iz različnih držav. Imamo dovolj obveščevalnih podatkov, da lahko trdimo, da je to globalni terorizem,” je poudaril Karangi.

Finski notranji minister Päivi Räsänen je že v ponedeljek povedal, da Finska preučuje možnost, da je v napad vpleten finski državljan. Milica Šebab pa je neuradno zatrdila tudi, da so v napadu sodelovali ameriški in britanski državljani. V Beli hiši teh trditev še ne morejo potrditi, so sporočili.

Teroristi so v centru Westgate po zavzetju začeli izločati vse, ki niso muslimani, in so jih pobili. Med mrtvimi naj bi bilo šest Britancev, dva ali trije Američani, dve Francozinji, dva Kanadčana, dva Indijca, Kitajka, Južni Korejec, Južni Afričan, Nizozemka ter nekdanji diplomat in ganski pesnik Kofi Awoonor.

Najhujši teroristični napad v Keniji po letu 1998

Šlo je za najhujši teroristični napad v Keniji vse od leta 1998, ko je v napadu na ameriško veleposlaništvo umrlo 200 ljudi.

Napad naj bi bil maščevanje za vdor kenijske vojske v Somalijo leta 2011, kjer so se borili proti milici Šebab. “Če želite mir v Keniji, se to ne bo zgodilo, dokler bodo vaši možje na naših tleh,” je v video sporočilu, objavljenem na islamističnih spletnih straneh, poudaril tiskovni predstavnik upornikov Ali Mohamud Rage.

Kenijski predsednik Uhuru Kenjata je napad označil za “odvraten in podel”. Kenijskemu podpredsedniku Williamu Ruti, ki se pred Mednarodnim kazenskim sodiščem zagovarja zaradi zločinov proti človečnosti, pa je sodišče dovolilo, da se za en teden iz Haaga vrne v Kenijo, da bi pomagal pri razreševanju krize. Poudaril je, da bo vlada Kenijcem zagotovila varnost, napad pa je označil za “hudičevo delo”.

Napad je pretresel Kenijce, ki so se postavili v dolge vrste pred bolnišnicami, da bi darovali kri, k čemur so jih pozvali zdravniki. Prav tako so zbrali več kot 300.000 evrov za pomoč družinam prizadetih.

STA


Najbolj brano