Kdo bi zbral 46 glasov, še vedno ni znano

“To morate predsednika vprašati. Tisto, kar je meni povedal, ostane najino,” je po posvetu pri predsedniku države o možnostih, da ga ta ponovno predlaga za mandatarja, povedal Zoran Janković. Posveta so se udeležili predsedniki vseh strank; presenetljivo tudi Janez Janša. Kateri kandidat bi sploh lahko zbral 46 glasov, pa kljub obilju izjav za javnost še vedno ni mogoče napovedati.

Janez Janša je s svojim prihodom k Türku presenetil
Janez Janša je s svojim prihodom k Türku presenetil  

LJUBLJANA> Predsednik države Danilo Türk je po sestankih sporočil, da dvotedenskega roka za vložitev kandidatur za drugi krog glasovanj o mandatarju ni mogoče skrajšati. V prihodnjih dneh se bo po potrebi še srečeval s predstavniki strank.

Zoran Janković, ki je v predsedniško palačo prišel prvi, je po srečanju izpostavil zlasti skupno oceno njega in Türka, da je bilo neglasovanje nekaterih strank “nespodobno”. Svojega umika od vnovične kandidature Janković očitno ne predvideva. Kakšen umik, se sprašuje, prepričan, da je njegova koalicija pripravila izjemno koalicijsko pogodbo.

Za Jankovićem še vedno stoji stranka SD. Njen predsednik Borut Pahor se je izmaknil novinarjem, vodja poslanske skupine Janko Veber pa je poudaril, da “ostajajo pri podpori relativnemu zmagovalcu in se ne nameravajo pogajati na dveh polih”. O možnosti, da bi podprli Janeza Janšo ali koga tretjega, po Vebrovih zagotovilih niso govorili.

Nekoliko presenetljivo je k predsedniku včeraj prišel prvak SDS Janez Janša. Spomnimo, da se njegova stranka zaradi sporov s Türkom posvetov pri njem sploh ni udeleževala ali pa je nanje prišel le vodja poslanske skupine SDS. Janša je zaradi obiska pri Türku včeraj celo izpustil sojenje v zadevi Patria. “Nobenega občutka nisem dobil in to niti ni pomembno,” je Janša povedal o občutkih, koga namerava v drugem krogu predlagati predsednik republike.

“Mi imamo parafiran dodatek h koalicijski pogodbi, kjer piše, da se bo kandidatura vložila, če bo dosežena absolutna večina glasov oziroma večina glasov s podpisi poslancev,” je dodal.

Janša vztraja, da se bo v mandatarsko tekmo podal le s trdno večino. Če se strankam SDS, LV, SLS in NSi ne bi pridružili SD ali Desus, te desnosredinske koalicije ne bo, zato od teh dveh strank pričakuje “racionalno odločitev, kajti alternativ ni veliko”.

V Desusu se zavedajo teže svojega glasu. Predvidoma do konca tedna bodo čakali na imena tistih dveh poslancev, ki naj bi zagotovila izvolitev Jankovića, če teh imen ne bo, pa bosta v igri le še dva scenarija - desnosredinska vlada ali predčasne volitve. “Jaz nimam z nikomer nobene težave, res pa je, da imajo nekateri v stranki Desus težave z gospodom Janezom Janšo,” priznava Erjavec in dodaja, da si nihče v Desusu ne želi predčasnih volitev.

V NSi kot drugega, ki naj sestavlja vlado, podpirajo Janeza Janšo. V SLS so Türku pojasnili, da v Jankovićevo vlado ne gredo, za druge možnosti pa so odprti. Poslanca narodnih skupnosti sta ponovila, da ne bosta jeziček na tehtnici. Po mnenju Gregorja Viranta iz LV je - po tistem, ko je možnost za tretjega, povezovalnega mandatarja splavala po vodi - najbolj verjetna desnosredinska koalicija.

Včeraj popoldne je sicer o parafirani koalicijski pogodbi razpravljal svet LV, vendar odločitve za ali proti vstopu v Janševo koalicijo še niso sprejeli. Imajo še nekaj vsebinskih pripomb. Želijo, denimo, zagotovila, da pri kadrovanju v gospodarstvu in državni upravi ne bo prihajalo do neupravičenih zamenjav in da ne bo prišlo do razdiralnega obravnavanja tem iz preteklosti. Popuščati pa ne nameravajo niti željam po višanju davčnih stopenj.

JANA KREBELJ


Najbolj brano