Karzaj: Svetu smo dokazali, da so motor te države ljudje

V Afganistanu in drugod po svetu se od sobote zvečer vrstijo izrazi zadovoljstva ob uspešni izvedbi predsedniških volitev. “Danes smo svetu dokazali, da so motor te države ljudje,” je v soboto poudaril odhajajoči afganistanski predsednik Hamid Karzaj.

“Danes smo svetu dokazali, da so motor te države ljudje,” je ob sobotnih predsedniških volitvah v Afganistanu  poudaril odhajajoči afganistanski predsednik Hamid Karzaj Foto: Ssgt
“Danes smo svetu dokazali, da so motor te države ljudje,” je ob sobotnih predsedniških volitvah v Afganistanu poudaril odhajajoči afganistanski predsednik Hamid Karzaj Foto: Ssgt

KABUL, WASHINGTON, BRUSELJ> Zadovoljstvo so med drugim izrazili tudi ZDA, Združeni narodi in zveza Nato.

Glasove je v soboto po ocenah volilne komisije oddalo več kot sedem milijonov Afganistancev. To pomeni, da se je kljub grožnjam talibanov z nasiljem in močnemu dežju na volišča odpravila več kot polovica od 12 milijonov volilnih upravičencev. Prejšnjih predsedniških volitev leta 2009 se je udeležilo tri milijone ljudi manj.

Da bodo zbrali in prešteli glasovnice iz vseh 34 provinc ter objavili končne volilne izide, bo sicer trajalo več tednov. Glasovnice bodo najprej prešteli na voliščih, nato pa ponovno še na sedežu volilne komisije v Kabulu. Dostava v prestolnico naj bi, še posebej s težko dostopnih goratih predelov države, kjer si pomagajo kar z osli, trajala kakšen teden dni.

Eksplozija ubila policista in uslužbenca ter uničila volilne skrinjice

Prvi delni izidi naj bi bili znani v prihodnjih dneh. Če noben od osmih kandidatov ne bo prejel absolutne večine, bo 28. maja sledil drugi krog volitev.

Tako kot so pred nasiljem svarili v soboto, se v Afganistanu bojijo, da bo to spremljalo tudi štetje glasov. V eksploziji bombe na severu države so danes že umrli policist in dva uslužbenca volilne komisije, ki so v mesto Kunduz dostavljali volilne skrinjice. “Vse skrinjice so bile polne glasovnic in v incidentu uničene,” je sporočil vodja lokalne volilne komisije.

Afganistanska volilna komisija je medtem danes sporočila, da so prejeli 1269 pritožb o volilnih prevarah in nepravilnostih, od katerih pa je bilo le 162 pisnih in s priloženimi dokazi. Pritožbe se večinoma nanašajo na slab dostop do volišč, pomanjkanje glasovnic, ponarejene volilne izkaznice ter siljenje volivcev, kako naj glasujejo.

Visoka udeležba kljub mrazu in dežju

Zaskrbljenost glede domnevnih nepravilnosti je danes izrazilo več predsedniških kandidatov, med njimi nekdanji zunanji minister in Karzajev zaupnik Zalmaj Rasul, nekdanji ekonomist Svetovne banke in finančni minister Ašraf Gani Ahmadzaj ter Abdulah Abdulah, ki je na volitvah leta 2009 zasedel drugo mesto. Ti trije imajo tudi največ možnosti za uvrstitev v drugi krog.

Sobotne volitve je spremljalo tudi nasilje, a hujšega prelivanja krvi ni bilo, kar so afganistanski in svetovni politiki že označili kot velik uspeh.

“Kljub hladnemu in deževnemu vremenu ter nevarnosti terorističnih napadov so se naše sestre in bratje po vsej državi udeležili volitev. Njihova udeležba je korak naprej in uspeh za Afganistan,” je po zaprtju volišč v soboto ocenil Karzaj, ki mu ustava prepoveduje še tretji predsedniški mandat.

Pohvale iz ZDA

Ameriški predsednik Barack Obama je izrekel pohvalo afganistanskemu narodu, varnostnim silam in volilnim uslužbencem za visoko udeležbo na današnjih volitvah. Kot je zapisal, je ta “v skladu z živahno in pozitivno razpravo med kandidati in njihovimi privrženci v volilni kampanji”. Opozoril je še, da “so te volitve ključnega pomeni, da se zagotovi demokratična prihodnost Afganistana in nadaljevanje mednarodne podpore”.

Varnostni svet ZN je podobno pohvalil “pogum Afganistancev, da so kljub grožnjam in ustrahovanju s strani talibanov glasovali”. Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je izpostavil “navdušenje” volilcev in “izredno delo”, ki so ga opravile varnostne sile. “To so resnično bile volitve, ki so jih vodili Afganistanci, varovali Afganistanci, za prihodnost Afganistancev,” je še poudaril.

Volitve veljajo za zgodovinske z več vidikov. Afganistan po 13 letih zapuščajo mednarodni vojaki. Prav tako so to prve volitve, kjer bo predsedniški položaj prešel na naslednika po demokratični poti. Prvič so za varnost na samih volitvah skrbeli afganistanski vojaki in policisti samostojno.

STA


Najbolj brano