Kangler ni postal svetnik

“Tudi jaz sem človek, ki ima pravico do človekovih pravic in spoštovanja,” je pred potrjevanjem svojega mandata v državnem svetu dejal odhajajoči župan Maribora Franc Kangler, prepričan, da njegova izvolitev v DS ni sporna. A svetniki mu mandata niso potrdili, zato napoveduje pritožbo na ustavno sodišče.

Mitja Bervar je postal predsednik državnega sveta Foto: STA
Mitja Bervar je postal predsednik državnega sveta Foto: STA

LJUBLJANA> Jerneja Verbiča, katerega mandat je bil sporen zaradi bistrških spletk, so svetniki na tajnem glasovanju sprejeli medse.

“Danes smo priče lustraciji, ki so jo organizirali levičarji v državnem svetu,” je po odhodu iz dvorane, ko mu svetniki z 19 glasovi proti ob 18 za niso potrdili mandata, dejal Franc Kangler. V preteklih dneh naj bi se nanj vrstili pritiski, koga naj podpre za predsednika DS. “Očitno sem danes tukaj plačal svojo ceno, ker si nisem pustil zviti roke, da bi glasoval za njihovega kandidata,” se je odzval na zavrnitev svojega mandata, zaradi česar se bo pritožil na ustavno sodišče.

Kangler je bil zelo zgovoren pred svetniki v dvorani. Napovedal je, da bo na sodišču dokazoval neutemeljenost kazenskih ovadb, spornosti svoje izvolitve v DS pa ne vidi, saj da so ga elektorji izvolili s prepričljivo večino glasov.

Na tapeti tudi bistriške spletke

Včerajšnja ustanovna seja DS v mandatu 2012-2017, ki jo je do izvolitve predsednika vodil najstarejši med svetniki Janvit Golob, bo šla v zgodovino tako zaradi odločitve svetnikov, da ne potrdijo mandata Kanglerju, kot zaradi očitne zadrege svetnikov, ki predstavljajo lokalne interese, se se izreči v Kanglerjevem primeru. Čeprav so glasovanja pravilom javna, so se odločili za tajno odločanje.

Državni svetniki ob glasovanju o predsedniku v prvem krogu DS nobenemu od obeh kandidatov niso namenili dovolj glasov. V drugem poskusu so za predsednika izvolili Mitjo Bervarja, ki ga je predlagala interesna skupina negospodarskih dejavnosti. Bervar, ravnatelj SNG Opera in balet Ljubljana, je na tajnem glasovanju prejel 21 glasov za Alojza Kovšco pa je glasovalo 16 svetnikov.

Za mandatno-volilno komisijo sta bila sporna dva mandata, poleg Kanglerjevega še mandat postojnskega župana Jerneja Verbiča, čigar izvolitev je zaradi zapletov z imenovanjem svojih elektorjev in kandidata za svetnika posredno omogočila občina Ilirska Bistrica. “Pri igri, ki je bila v občini Ilirska Bistrica, nisem sodeloval popolnoma nič,” je Verbič zatrdil ostalim svetnikom in jih očitno tudi prepričal, saj so mu mandat na tajnem glasovanju potrdili s 26 glasovi za in 12 proti. Verbič se je sicer pri glasovanju o Kanglerju skliceval na svojo vest in nam svoje odločitve, kako bo glasoval, ni hotel zaupati. Tudi tolminski župan Uroš Brežan se do tega, ali bi se morali sporni župani sami umakniti, ni hotel javno opredeliti. To prepušča osebni presoji spornih županov, o tem, kako bi ravnal, če bi se sam znašel v Kanglerjevi koži pa je povedal: “Ko sem prej videl roj novinarjev, ki je prihrumel za Kanglerjem, sem pomislil, da se sam kaj takega gotovo ne bi šel.”

Kangler vs. Popovič

Da med Popovičem in Kanglerjem ni primerjave, pa je prepričan koprski župan Boris Popovič: “Dejstvo je, da se ne morem enačiti s kom drugim, ki je izgubil podporo volilcev, tako da mislim, da metati vse v isti koš, ni primerno.” Ker je Kangler izgubil podporo volilcev, ki naj bi jih v DS zastopal, bi moral odstopiti tudi kot državni svetnik, je prepričan Popovič. Svoje domnevne grehe vidi povsem drugače: “Jaz nisem vedel niti tega, da obstaja sodišče, preden sem postal župan.” Kot pravi, sta pravnomočni sodbi proti njemu samo dve: prva zaradi besed novinarki PN, da je “ljubica Brede Pečan”, pri čemer je mislil “ljubljenka”, in druga na račun 11.340 evrov “utajenega davka od kapučinov,” kar pa po njegovih besedah tako ali tako ni bilo res in bi moral biti kaznovan kvečjemu njegov prokurist.

JANA KREBELJ


Najbolj brano