Kam gredo tisti, ki ostanejo brez strehe nad glavo?

Občani, ki ne zmorejo plačevati neprofitne najemnine, kaj šele tržne, poiščejo streho nad glavo na različnih koncih. Najpogosteje pri sorodnikih in prijateljih, pa tudi v zavetiščih za brezdomce. Mnogi pogrešajo bivalne enote, ki pa jim v občinah za zdaj niso najbolj naklonjeni.

V koprskem Rdečem križu razmišljajo, da bi bivalne enote morda lahko uredili v tako imenovanem Tomosovem bloku Foto: Tomaž Primožič/Fpa
V koprskem Rdečem križu razmišljajo, da bi bivalne enote morda lahko uredili v tako imenovanem Tomosovem bloku Foto: Tomaž Primožič/Fpa

PRIMORSKA> Bivalne enote so manjša stanovanja brez tuša, ki pa imajo tekočo vodo in elektriko. “Bivalnih enot je zelo malo in še te so zapolnjene,” je razočarana Irena Sirotič Dobrila, predsednica koprskega Rdečega križa. “Bivalne enote bi morale biti del sistema, kot rešitev za občane, ki si ne morejo privoščiti niti neprofitnega stanovanja. Služile bi za premostitev stanovanjskih težav,” razmišlja sogovornica.

V Kopru, na primer, bi po njenih besedah lahko izkoristili tako imenovani Tomosov blok in samske domove.

Toda v občinskih upravah in občinskih stanovanjskih skladih bivalnim enotam trenutno niso preveč naklonjeni. “Bivalne enote ne predstavljajo trajnega reševanja stanovanjskega problema, saj se dodeljujejo le začasno,” so na vprašanje, ali jih občina namerava zagotoviti glede na to, da ima zaradi gospodarske krize vedno več občanov finančne težave, odgovorili v Izoli.

Direktor javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Koper Darko Kavre je povedal: “Zavedamo se, da bi v MOK potrebovali še kakšno bivalno enoto. Pri tem pa je vendarle pomembno opozoriti, da gre za proces, ki zahteva načrtovanje, kje in koliko takšnih enot bi potrebovali. Upoštevati je treba tudi finančni vidik. Če bi bivalne enote želeli umestiti v novogradnjo, bi to trajalo dalj časa. Če bi za ta namen usposobili nekatera že zgrajena stanovanja, bi to zagotovo bila hitrejša rešitev.”

Podobno je v piranski občinski upravi. “V trenutni finančni situaciji še nismo razmišljali o bivalnih enotah. Strinjamo se, da bi bilo smiselno imeti na razpolago nekaj bivalnih enot, vendar o tem, kdaj bi jih lahko imeli, ne moremo odgovoriti,” so sporočili.

Nataša Leban, direktorica novogoriškega stanovanjskega sklada, je zelo je naklonjena ideji o bivalnih enotah. A za zdaj na mestni občini te zadeve stojijo.

Občina Sežana pa že od leta 2008 razpolaga s sedmimi bivalnimi enotami, v katerih je 18 ležišč in na ta način omogoča streho nad glavo najbolj ogroženim občanom.NK, MM, TČ


Najbolj brano