Kakšna usoda čaka Primorski dnevnik?

Primorski dnevnik je danes izšel s posebno prvo stranjo, na kateri na belem polju kraljuje velik rdeč vprašaj s stavkom “Kakšna usoda nas čaka?”. S tem so želeli opozoriti na negotovo prihodnost časnika, ki še ni prejel javnih finančnih sredstev za leto 2010, v prihodnjih letih pa so napovedana dodatna krčenja sredstev s strani italijanske države.

Primorski dnevnik je danes izšel s posebno prvo stranjo, s čimer so želeli opozoriti na negotovo prihodnost časnika, ki še ni prejel javnih finančnih sredstev za leto 2010
Primorski dnevnik je danes izšel s posebno prvo stranjo, s čimer so želeli opozoriti na negotovo prihodnost časnika, ki še ni prejel javnih finančnih sredstev za leto 2010 

TRST> Na to v uvodniku, objavljenem tokrat na drugi strani časopisa, opozarja odgovorni urednik Primorskega dnevnika Dušan Udovič, ki piše, da je pot dnevnika čedalje bolj strma in da so vse bliže kritični točki.

Ni še denarja za leto 2010

Tako kot vrsta drugih časopisov v Italiji, tudi Primorski dnevnik zaradi preverjanja namreč še nima na razpolago denarja za leto 2010, ki bi ga moral prejeti že decembra lani. Poleg tega je bil ta denar, ki izhaja iz italijanskega sklada za založništvo, že retroaktivno skrčen za petnajst odstotkov. Za prispevke za leto 2011, ki bi jih moral dnevnik prejeti letos, pa se napoveduje dodatno krčenje - govori se o tridesetih odstotkih manj sredstev. Zakon, ki ga je italijanska vlada premiera Maria Montija sprejela ob koncu lanskega leta, pa za leto 2014 celo napoveduje ukinitev sredstev, ki jih država namenja časopisom na podlagi zakona o založništvu.

Udovič opozarja, da so te okoliščine že privedle do konkretnih posledic, saj so mnogi časopisi v Italiji morali sprejeti drastične odločitve, nekaj pomembnih dnevnikov je bilo celo ukinjenih, za druge pa je taka perspektiva iz dneva v dan realnejša.

Tudi založniška hiša, ki izdaja Primorski dnevnik (gre za Družbo za založniške pobude - DZP-PRAE, medtem ko je lastnica časopisa Zadruga Primorski dnevnik), je prisiljena sprejemati sanacijske ukrepe, ki neizbežno vodijo v krčenje obsega in kakovosti časopisa, opozarja Udovič, ki poudarja: “Zelo nas skrbi možnost takšne spirale navzdol, iz katere doslej mnogim časopisom ni bilo povratka.”

Izguba dnevnika bi bila kršenje zaščitnega zakona

“Nočemo niti misliti na to, da lahko naša skupnost izgubi svoj dnevnik, saj bi bilo to za demokratično državo nedopustno dejanje in kršenje zaščitnega zakona, po katerem raven zaščite ne sme biti nižja od že dosežene,” piše Udovič.

Ob tem dodaja, da sicer nimajo občutka, da bi si kdo v vrhovih politike in države tega želel. “Nasprotno. Naj poudarimo, da smo bili doslej kot manjšinski dnevnik deležni razumevanja in ustrezne pozornosti v vseh državnih organih in uradih, s katerimi imamo opraviti že vrsto let. To nas kljub težkemu položaju navdaja z zaupanjem. Želimo verjeti, da se bo za Primorski dnevnik kot nosilni steber v življenju Slovencev v Italiji tudi za prihodnost našla rešitev. A časa je na razpolago vedno manj, zmanjkuje nam kisika,” sklene odgovorni urednik Primorskega dnevnika.

STA


Najbolj brano