Kad in Sod z 61 milijoni evrov dokapitalizirala NLB

Kapitalska družba (Kad) in Slovenska odškodninska družba (Sod) sta danes z 61 milijoni evrov dokapitalizirali Novo Ljubljansko banko (NLB).

Kad in Sod sta danes dokapitalizirala NLB Foto: Susana Vera
Kad in Sod sta danes dokapitalizirala NLB Foto: Susana Vera

LJUBLJANA> Kad je vplačal za 33,12 milijona evrov novih delnic, Sod pa za 27,88 milijona evrov, so sporočili iz obeh družb. Kad in Sod sta največjo slovensko banko dokapitalizirala namesto belgijske KBC.

Kad je vplačal 807.889 novih delnic NLB v skupnem znesku 33.123.449 evrov. Tako bo - skupaj z že obstoječimi delnicami - imetnik 9,99-odstotnega deleža v osnovnem kapitalu NLB.

Sod je vplačal za 27.876.556 evrov in s tem pridobil 679.916 delnic. Njegov skupni poslovni delež v kapitalu NLB znaša tako 9,0037 odstotka oziroma 1.129.865 delnic. Cena na delnico v obeh primerih znaša 41 evrov.

Umk KBC

Pri dokapitalizaciji največje slovenske banke se je minuli teden nekoliko zapletlo. Potem ko so lastniki NLB v sredo potrdili dokapitalizacijo v višini 381 milijonov evrov, je druga največja lastnica banke, belgijska KBC, v petek sporočila, da pri njej ne bo sodelovala. V njej bi morala sodelovati z lastniškim kapitalom v višini 61 milijonov evrov, medtem ko bo država NLB pomagala s 320-milijonskim hibridnim posojilom.

Na ministrstvu za finance so v petek izrazili razočaranje nad odločitvijo KBC. Sredstva, ki bi jih morala zagotoviti belgijska banka, sta morala zato zagotoviti paradržavna sklada. "Pri tem bosta uporabila rezerve, ki so bile prav za takšne primere ustvarjene v preteklih letih. Tako v tem koraku ne bo potrebno dodatno zadolževanje, niti se ne bo povečal javnofinančni primanjkljaj," so v petek zapisali na ministrstvu.

Evropska komisija začarno odobrila načrt dokapitalizacije

NLB bi morala količnik najbolj kakovostnega temeljnega kapitala (Core Tier 1) v skladu z zahtevami Banke Slovenije in evropskega regulatorja Eba do konca junija dvigniti na devet odstotkov. Sedaj je malenkost pod šestimi odstotki. Da lahko država NLB pomaga s 320-milijonskim hibridnim posojilom, se mora najbolj kakovosten temeljni kapital najprej dvigniti na sedem odstotkov, zato je bila prej potrebna dokapitalizacija z navadnim lastniškim kapitalom.

Iz Bruslja so danes sporočili, da je Evropska komisija v skladu s pravili EU o državni pomoči začasno odobrila načrt dokapitalizacije NLB, pri čemer so navedli, da gre za 382,9 milijona evrov. Slovenija je priglasila načrte za izdajo pogojno zamenljivih obveznic v vrednosti 320 milijonov evrov in dokapitalizacijo z navadnim lastniškim kapitalom v višini 62,9 milijona evrov, so zapisali.

STA


Najbolj brano