Kacin: Ratifikacija hrvaške pogodbe le ob umiku pooblastil

Jelko Kacin (Alde/LDS) je danes v odboru Evropskega parlamenta za zunanje zadeve pohvalil poročilo Čeha Liborja Roučka (S&D) o Hrvaški, ki ga je označil za uravnoteženo.

Ratifikacijski postopek v Sloveniji še ni začel in se tudi ne bo, vse dokler za to ne bodo izpolnjeni pogoji - to pa je umik pooblastil hrvaške vlade za tožbe zoper Ljubljansko banko, je danes dejal evropski poslanec Jelko Kacin Foto: STA
Ratifikacijski postopek v Sloveniji še ni začel in se tudi ne bo, vse dokler za to ne bodo izpolnjeni pogoji - to pa je umik pooblastil hrvaške vlade za tožbe zoper Ljubljansko banko, je danes dejal evropski poslanec Jelko Kacin Foto: STA

BRUSELJ> Ob tem je Jelko Kacin zatrdil, da bo Slovenija hrvaško pristopno pogodbo z EU ratificirala takoj, ko bodo izpolnjeni pogoji za to.

Kot je kolegom pojasnil Kacin, se ratifikacijski postopek v Sloveniji še ni začel in se tudi ne bo, vse dokler za to ne bodo izpolnjeni pogoji - to pa je umik pooblastil hrvaške vlade za tožbe zoper Ljubljansko banko.

“Širitev EU na Hrvaško je strateški interes Slovenije, EU in Zahodnega Balkana, zato bo do ratifikacije prišlo takoj, ko bodo, če bodo, izpolnjeni pogoji. Časa je dovolj, četudi imamo vladno krizo, državni zbor ne bo razpuščen,” je bil jasen poslanec.

Problem glede LB je političen

Pojasnil je, da pri sporu glede nekdanje LB ne gre za dvostransko, ampak za multilateralno vprašanje, za vprašanje nasledstva po nekdanji Jugoslaviji. To dejstvo je Hrvaška v pogajanjih za vstop v EU sprejela, “sedaj pa sprejete zaveze ne spoštuje več in s pooblastilom za tožbo LB od pristopne pogodbe odstopa in postavlja pod vprašaj lastno verodostojnost”.

Obenem je menil, da bosta finančna eksperta Slovenije in Hrvaške, France Arhar in Zdravko Rogić, težko rešila ta problem, saj “ne gre za tehničnega, ampak za politični problem, zato je potrebna politična odločitev hrvaške vlade”.

“Le ena vlada lahko Hrvaški prepreči vstop v EU v predvidenem roku v tem letu. To je hrvaška vlada, ki je na potezi. Noben pritisk na nobeno državo članico v tem trenutku ne pomaga, prej škodi,” je zaključil.

Kot je sicer v sporočilu za javnost zapisal Kacin, poročilo poslanca Liborja Roučka vzpodbuja Hrvaško, naj se dokaže pred domačo javnostjo in izpolni vse pogoje in sprejete obveznosti, da bo lahko brez sence dvoma v načrtovanem času postala polnopravna članica EU.

Kacin tudi o srbskem vlaku v EU

Odbor EP za zunanje zadeve je danes opravil tudi drugo razpravo o poročilu Kacina o napredku Srbije na poti v EU v lanskem letu. Kacin je ob ocenil, da je prišlo od prve razprave o poročilu 3. decembra lani do nekaj napredka.

Pri tem je spomnil na nedavno četrto srečanje srbskega in kosovskega premiera, Ivice Dačića in Hashima Thacija, ter “previdno pozdravil” sprejetje resolucije o načelih dialoga s Prištino v srbski skupščini. Glede spornega spomenika ubitim albanskim upornikom v Preševu je poudaril, da je to notranje vprašanje Srbije.

Pozdravil je še srečanje med premierjema Srbije in Hrvaške, Dačićem in Zoranom Milanovićem, minuli teden, pa tudi krepitev boja proti sistemski korupciji v Srbiji. Najpomembnejši vir slednje so po besedah Kacina “javna podjetja, ki jih nadzorujejo in slabo 'upravljajo' politične stranke”.

Izrazil je prepričanje, da bo Srbija “delovala in ukrepala odgovorno in pravočasno”, tako da bo Svet prižgal zeleno luč, da se ji vendarle dodeli datum za začetek pogajanj o članstvu v uniji. Kacin se veseli tega datuma, saj bo Srbija takrat “nepreklicno stopila na vlak v EU”.

STA


Najbolj brano