KPK zavrača očitke Zbora za republiko

Komisija za preprečevanje korupcije zavrača očitke, da je v postopku nadzora nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank kršila zakon o integriteti.

Komisija za preprečevanje korupcije zavrača očitke, da je v postopku nadzora nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank kršila zakon o integriteti Foto: STA
Komisija za preprečevanje korupcije zavrača očitke, da je v postopku nadzora nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank kršila zakon o integriteti Foto: STA

LJUBLJANA> Kot navajajo, se 13. člen, ki naj bi ga kršila po mnenju Zbora za republiko in Inštituta dr. Jožeta Pučnika, sploh ne uporablja za nadzorne postopke pri premoženjskem stanju.

Predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm je na današnji novinarski konferenci ocenil, da protikorupcijska komisija ni ravnala v skladu s 13. členom zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki določa, da mora komisija poslati osnutek načelnega mnenja udeležencem postopka, ki se lahko potem o navedbah opredelijo v sedmih delovnih dneh. A kot v sporočilu za javnost navajajo na komisiji, se omenjeni člen za nadzorne postopke pri premoženjskem stanju ne uporablja.

Dodatno so v komisiji pojasnili, da tako postopek ne predvideva, da se v nadzoru premoženjskega stanja zavezancu pošilja osnutek poročila. Kot navajajo, je zavezanec med postopkom pozvan, naj da pojasnila na točno določena vprašanja, prav tako je dokazno breme na strani zavezanca. “Obema zavezancema je ta možnost bila dana na razgovoru pred komisijo, dobila pa sta tudi možnost pisnih pojasnil. Določena pojasnila zavezancev so bila razumljiva in prepričljiva ter izkazana in jih je komisija sprejela, nepojasnjene zadeve pa so v poročilu,” so zapisali.

Protikorupcijska komisija je namreč pri nadzoru premoženja predsednikov parlamentarnih strank ugotovila, da sta predsednika SDS Janez Janša in Pozitivne Slovenije Zoran Janković kršila protikorupcijsko zakonodajo. Kot ugotavlja komisija, Janković ni prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja. Prav tako je del finančnih prilivov (208.000 evrov) prispel na Jankovićev osebni bančni račun iz naslova verižnih transakcij, ki so se začele v podjetju Grep, ki posluje z Mestno občino Ljubljana. Janša po ugotovitvah komisije prav tako ni pravočasno poročal o spremembah svojega premoženja. Poleg tega naj bi se mu premoženje nepojasnjeno povečalo za 210.000 evrov.

STA


Najbolj brano