KPK je dobila še dva namestnika

Namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) sta Alma Maruška Sedlar in Igor Lamberger. Predsednik republike, ki ju je izbral za to funkcijo, lahko tokrat “z največjo prepričljivostjo” trdi, da je naredil pravo izbiro.

Z leve: Alma Maruška Sedlar, Boris Štefanec in Igor Lamberger Foto: STA
Z leve: Alma Maruška Sedlar, Boris Štefanec in Igor Lamberger Foto: STA

LJUBLJANA > “Danes z največjo prepričljivostjo in vso potrebno samozavestjo lahko rečem, da Slovenija dobiva senat Komisije za preprečevanje korupcije, ki bo v največji možni meri izpolnil visoka pričakovanja ljudi glede pregona korupcije na Slovenskem,” je imenovanje Alme Maruške Sedlar in Igorja Lambergerja pospremil predsednik republike Borut Pahor. V pravilno izbiro je tokrat prepričan zaradi sprememb, ki jih je po negativnih izkušnjah ob imenovanju predsednika KPK Borisa Štefaneca uvedel v postopek izbire.

Da bi bila izbira namestnikov predsednika KPK čim bolj pregledna in jasna, se je Pahor z izbirno komisijo, ki je ocenila kandidate, sestal na začetku in koncu njenega dela, od izbirne komisije pa je dobil bistveno obsežnejše poročilo o predlaganih kandidatih. Tudi javnost je z imeni in kompetencami kandidatov seznanil še preden je opravil dokončno izbiro, na sestankih s kandidati pa od njih terjal bolj izčrpne odgovore, kot jih je pričakoval ob imenovanju Štefaneca.

Profesorica filozofije in pedagogike Alma Maruška Sedlar je prve misli po imenovanju posvetila v torek preminulemu novinarju in uredniku našega časopisa Robertu Škrlju. Po njenih besedah je imel “zelo jasne poglede na to, kaj je narobe in kaj prav. Na to je opozarjal s svojim delom in to tudi udejanjal kot človek.” Sedlarjeva, do nedavna tudi sama novinarka, ki so ji javnost in stanovski kolegi priznavali visoko stopnjo integritete, je dejala, da je takšna drža blizu tudi njenemu razumevanju boja proti korupciji: “Dokler se ne bomo zavedali, da je vsak od nas odgovoren za to, kaj naredi v svojem življenju, ne moremo z zakoni spremeniti nič. Dokler se ne spremenimo kot posamezniki, ne moremo narediti nič kot družba.”

“Če se bomo sami zavedali korupcije in se borili proti njej, lahko v družbi to postane pravna norma, ki se je vsi držimo,” je prepričan tudi Igor Lamberger, ki je po izobrazbi doktor ekonomskih znanosti.

Imenovanja dveh namestnikov se je udeležil tudi predsednik KPK Boris Štefanec, ki je ob tej priložnosti podrobno povzel opravljeno delo v zadnjih dveh mesecih. Končne odločitve lahko sprejema le popoln senat, ki ga do zdaj ni bilo, a Štefanec pravi, da je to pomenilo le 20-odstotni izpad vseh pooblastil, ki jih ima komisija. Po včerajšnjem imenovanju dveh namestnikov naj bi senat začel delovati v sredini junija.

JANA KREBELJ


Najbolj brano