KPK: Sodba ne more biti zadnja in edina

Sodba v zadevi Patria je ena prvih sodnih odločb za kaznivo dejanje sprejemanja daril za nezakonito posredovanje oziroma za “trgovanje z vplivom”, v odzivu na sredino sodbo izpostavljajo na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK).

Predsednik protikorupcijske komisije Goran Klemenčič Foto: Daniel Novakovic
Predsednik protikorupcijske komisije Goran Klemenčič Foto: Daniel Novakovic

LJUBLJANA > Nezakonito trgovanje z vplivom, zvezami in poznanstvi je v politični in gospodarski sferi ena bolj tipičnih oblik korupcije v Sloveniji in se izvaja na račun javnega dobrega z namenom pridobivanja protipravne premoženjske koristi za storilca ali za koga drugega. Njena žrtev in talci pa smo vsi prebivalci Slovenije, pišejo v KPK.

KPK: Kazniva je že zgolj obljuba

Vendar pa se v slovenski splošni in strokovni javnosti po njihovih navedbah še ni uveljavilo, da sta kazniva tudi že zgolj sama obljuba ali sprejem obljube podkupnine. “V tej luči včerajšnja sodba postavlja standarde, ki so skladni z zavezami Slovenije, sprejetimi z mednarodnimi akti, in s prakso organov odkrivanja in pregona ter sodišč v državah s trdnejšo vladavino prava,” menijo v KPK.

Ne glede na to, kakšna bo pravnomočna odločitev po uporabi vseh legitimnih pravnih sredstev, je sodba v zadevi Patria po pisanju komisije “opozorilo pravne države, da je tudi trgovanje z vplivom resno korupcijsko kaznivo dejanje”. Obenem pa je poziv tistim, ki so v javni upravi ali v gospodarstvu soočeni z “nespodobnimi ponudbami”, da se temu uprejo in dejanja prijavijo.

KPK: Pravna država v Sloveniji ni popolna

V tem pogledu komisija izraža vso podporo pravosodnim organom. “Delo institucij pravne države, med katerimi imajo nedvomno ključno vlogo prav pravosodni organi, je odločilni pogoj za delovanje vladavine prava in uveljavljanje Slovenije kot pravne ter socialne države,” pišejo v komisiji. Ob tem pa izpostavljajo, da ta sodba, če bo prestala vse pritožbene instance, “ne more biti zadnja in edina”.

Pravna država v Sloveniji po njihovi oceni ni popolna. Vendar pa k njeni krepitvi zagotovo ne pripomorejo osebne in politične diskreditacije ter pavšalni napadi na institucije pravne države in posameznike, ki v njih opravljajo svoje delo, še menijo v KPK.

STA


Najbolj brano