Jutri o usodi še preostale sedmerice

SLS in njena ministra Radovan Žerjav (tudi še predsednik stranke) in Franc Bogovič so včeraj zapustili koalicijo in se preselili v opozicijo. Poslanci bodo o nezaupnici vladi Janeza Janše glasovali predvidoma jutri.

Po odhodu ministrov Radovana  Žerjava (levo) in Franca  Bogoviča,  v Janševi vladi ostaja še sedem članov
Po odhodu ministrov Radovana Žerjava (levo) in Franca Bogoviča, v Janševi vladi ostaja še sedem članov 

LJUBLJANA> Predsednik SLS Radovan Žerjav je včeraj po vložitvi odstopne izjave povedal, da so sprva to nameravali storiti v marcu, vendar so se “zadeve odvile hitreje, kot so pričakovali.” Tako so se torej iz koalicije umaknili stranka, Žerjav kot minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, Franc Bogovič (podpredsednik SLS) kot minister za kmetijstvo in okolje ter še nekateri.

“Diskreditacije, manipulacije, laži”

Kot je dejal Žerjav, so dogodki v zvezi s sestavljanjem nove vlade in s konstruktivno nezaupnico dobili pospešek tudi zaradi nagovora premiera Janeza Janše na shodu Zbora za republiko. Sicer pa je njihova odločitev posledica sklepov organov stranke.

“Z načinom, ki smo mu priče v zadnjih tednih in mesecih, z diskreditacijami, manipulacijami in lažmi, nekega normalnega sodelovanja med posameznimi političnimi strankami ne more biti,” je politične razmere označil Žerjav. Ob tem v SLS obžalujejo, da se ni našla možnost, v kateri bi bili pripravljeni sodelovati, torej da bi se premier v zdajšnji sestavi vlade preprosto zamenjal. Žerjav je ponovil, da SLS v morebitni novi vladi ne bo sodelovala in se vrača v opozicijo, kjer bo njen konstruktivni člen.

Po odstopu ministrov SLS je včeraj Janša prek Twitterja o Žerjavu zapisal: “Danes je vlado zapustil najslabši minister za gospodarstvo v zgodovini Slovenije. Niti nujnih obveznosti se mu ni zdelo vredno opraviti.” Žerjav mu je odgovoril: “Zahvaljujem se ti za tvojo oceno mojega dela in ti želim vse dobro v prihodnosti.”

Že tretji odhod

SLS je tretja stranka, ki je po objavi poročila protikorupcijske komisije zapustila vlado Janeza Janše. Pred tem sta to storili DL in Desus. Tako v vladi od trinajstih (skupaj s premierjem) ostaja le še sedem članov. To je po mnenju pravnih strokovnjakov ravno še dovolj za sklepčnost vlade.

Poslanci naj bi jutri na izredni seji glasovali o konstruktivni nezaupnici Janševi vladi, ki so jo v petek v DZ vložili poslanci iz PS s kandidatko za mandatarko Alenko Bratušek. Žerjav je včeraj menil, da bi bilo konstruktivno nezaupnico treba podpreti, saj je to edina pot k predčasnim volitvam. Končno odločitev bodo povedali organi stranke.

Žerjav in Bogovič se sicer s funkcij ministrov kot poslanca vračata v DZ, pri čemer je Žerjav povedal, da išče možnosti zase v gospodarstvu.

O sestavi vlade po nezaupnici

Izvršni odbor Desusa je podprl predlog konstruktivne nazaupnice Janševi vladi in imenovanja vodje PS Alenke Bratušek za mandatarko. Za predsednika DZ pa bodo podprli vodjo poslanske skupine SD Janka Vebra, je po seji odbora sporočil predsednik Desusa Karl Erjavec.

Stranke so se dogovorile, da nadaljnjih pogovorov o oblikovanju morebitne nove koalicije do glasovanja o konstruktivni nezaupnici, ki naj bi bilo jutri, ne bo.

Kot je pojasnil vodja poslancev SD Janko Veber, je vse vezano na aktivnosti kandidatke za mandatarko Alenke Bratušek. Vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj je ponovil, da so v svetu stranke že sklenili, da bodo konstruktivno nezaupnico Janševi vladi podprli.

Spremembe in ugibanja

Poslanci bodo predvidoma jutri najprej glasovali o predlogu poslancev SD, da za predsednika DZ izvolijo Janka Vebra, nato pa sledi glasovanje o nezaupnici Janševi vladi. O sklicu seje bo danes odločil kolegij predsednika DZ.

PS je v parlamentarno proceduro že v petek vložila novelo zakona o vladi, ki temelji na treh organizacijskih spremembah. Novela za zdaj predvideva vrnitev tožilstva pod pristojnost pravosodnega ministrstva, ponovno vzpostavitev samostojnega ministrstva za kulturo, ukinja ministrstvo brez listnice, urad za Slovence v zamejstvu in po svetu pa pošilja pod okrilje ministrstva za kulturo.

Čeprav vsi zatrjujejo, da se pred glasovanjem o nezaupnici ne bodo pogovarjali o delitvi posameznih ministrskih resorjev, v javnost že prihajajo nekatere domneve, tudi z imeni.

Stranka SD naj bi tako vodila ministrstva za obrambo, za izobraževanje, znanost in šport ter za delo, družino in socialne zadeve. Predsednik SD Igor Lukšič naj bi prevzel izobraževanje, znanost in šport (tam je že ministroval), Ljubica Jelušič naj bi se vrnila v obrambno ministrstvo. V zvezi z ministrstvom za delo omenjajo Andrejo Črnak Meglič in Anjo Kopač Mrak, Dejan Židan pa bi lahko postal gospodarski ali kmetijski minister.

Pogovori o morebitni novi vladi bodo predvidoma na vrsti šele po glasovanju o konstruktivni nezaupnici.

Predsednik Desusa Karl Erjavec bi se lahko vrnil na mesto zunanjega ministra, prav tako Tomaž Gantar v ministrstvo za zdravje, pri čemer pa se govori tudi o morebitnem povratniku Dorjanu Marušiču. Janez Šušteršič iz DL se je, kot je znano, funkciji finančnega ministra odpovedal, nesojena kandidata pa naj bi bila ekonomista Mojmir Mrak in Dušan Mramor. Ministrstvo za javno upravo poznavalci prisojajo Senku Pličaniču iz DL, ki je do nedavnega vodil združeno ministrstvo za pravosodje in javno upravo. Kot ministra za notranje zadeve se omenjata Maša Kociper (PS) in predsednik DL Gregor Virant.

Kulturno ministrstvo z uradom vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, naj bi PS ponudila civilni družbi, ta pa je predlagala pisatelja Vlada Žabota.

DAVORIN KORON, STA


Najbolj brano