Julija Timošenko: To je Ukrajina svobodnih ljudi

Nekdanja premierka Ukrajine Julija Timošenko je v soboto obiskala protestnike na Trgu neodvisnosti v Kijevu. Pozdravila jih je kot junake in pozvala, naj vztrajajo, dokler ne bodo izpolnjene vse njihove zahteve. Prišla je iz Harkova, kamor se je v soboto zatekel Viktor Janukovič, ki ga je parlament v Kijevu odstavil s položaja.

Julija Timošenko Foto: Wikipedia
Julija Timošenko Foto: Wikipedia

KIJEV > Tiskovna agencija dpa poroča, da je Timošenkovo na Trgu neodvisnosti oziroma po ukrajinsko Majdan, pozdravilo okrog 100.000 ljudi, druge agencije, kot je AFP pa poročajo o manjši množici približno 50.000 ljudi.

Voditeljico oranžne revolucije leta 2004 in 2005 so na oder pripeljali v invalidskem vozičku. Leta 2011 je bila obsojena na sedem let zapora zaradi domnevne zlorabe položaja, nazadnje pa je bila v zaporniški bolnišnici, kjer so jo zdravili zaradi težav s hrbtom.

“Janukoviča in tolpo, ki ga obkroža, moramo privesti na Majdan,” je dejala in pozvala k preiskavi smrtnih primerov med protestniki. Protesti v Kijevu so izbruhnili že novembra lani, ko je Janukovič odstopil od podpisa sporazuma z EU in se dogovoril z Rusijo za 15 milijard dolarjev pomoči. Nasilje je izbruhnilo v torek, ko je policija skušala protestnike pregnati s Trga neodvisnosti, do petka je v spopadih umrlo približno 80 ljudi.

“Ne moremo oprostiti tistim, ki so dovolili strele v srca naših mladih moških,” je dejala Timošenkova, ki je napovedala, da se bo potegovala za predsednico na volitvah 25. maja. “Neuničljiva je. Je kot Roosevelt,” so navzoči Timošenkovo po poročanju tiskovne agencije dpa primerjali z nekdanjim predsednikom ZDA, ki je bil prav tako na invalidskem vozičku.

Po treh mesecih protestov so se dogodki v Ukrajini v petek in soboto odvijali z bliskovito hitrostjo. Najprej je bil s posredovanjem zunanjih ministrov Francije, Nemčije in Poljske dosežen dogovor med opozicijskimi voditelji in Janukovičem o razpisu predčasnih predsedniških volitev v decembru.

Protestniki so dogovor v petek zavrnili, v parlamentu je vse več Janukovičevih poslancev prestopilo k opoziciji in v soboto je parlament predsednika odstavil, volitve razpisal za maj, Janukovič pa je pobegnil v Harkov, odkoder je prišla Timošenkova, izpuščena iz zapora po nalogu parlamenta.

Bilo je nekaj nepotrjenih poročil, da naj bi skušal Janukovič pobegniti v Rusijo, vendar pa je iz Harkova prek televizije sporočil, da ne gre nikamor, ker je legitimno izvoljeni predsednik, protestnike in opozicijo pa je označil za bandite.

Podobno mnenje je izrazil tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ki je zunanje ministre EU opozoril, da protestniki ne spoštujejo dogovora, čeprav ga Rusija niti ni priznala. Dogodki so v petek in soboto Rusijo, ki uživa naklonjenost prebivalcev vzhoda in juga države, zalotili na levi nogi.

Kijev je sedaj v rokah nekdanje opozicije, nastaja nova prehodna vlada. Janukovičev kabinet je večinoma sledil predsednikovemu zgledu in se zatekel na varno, policijske sile, ki so se pred dnevi spopadale s protestniki, pa so prestopile na njihovo stran. Vojska je vseskozi kazala zadržanost in se v spopade ni vključila.

Ruska tiskovna agencija Itar-Tass je v soboto najprej poročala o poskusu zavzetja sedeža regionalne vlade v Harkovu, nato pa novico, povzeto po lokalnih medijih, umaknila. Položaj v Harkovu naj bi bil miren, protestnikov pa naj bi bilo le nekaj deset. Za danes je sicer tudi tam napovedano rušenje spomenika očetu Sovjetske zveze Vladimirju Leninu. Spomenike Leninu so v soboto rušili po več ukrajinskih mestih.

Bela hiša je v soboto pozdravila razvoj dogodkov in konstruktivno delo ukrajinskega parlamenta ter pozvala k hitremu oblikovanju široke tehnične vlade narodne enotnosti. “Ukrajinci morajo sami odločati o svoji prihodnosti,” je sporočila Bela hiša in hkrati pozdravila izpustitev Timošenkove. “Še naprej bomo sodelovali z zavezniki, Rusijo in ustreznimi evropskimi ter mednarodnimi organizacijami v podporo trdni, cvetoči, enotni in demokratični Ukrajini,” je še sporočila Bela hiša.

Visoka predstavnica EU za zunanjo politiko Catherine Ashton je prav tako pozdravila izpustitev Timošenkove iz zapora. Ashtonova je pozvala k nadaljevanju dialoga v Ukrajini ter pozvala vse strani, naj se obnašajo odgovorno in zaščitijo suverenost, enotnost in neodvisnost države. “Ukrajina potrebuje trajno rešitev, kar pomeni ustavne reforme, novo vključujočo vlado in pogoje za demokratične volitve,” je sporočila.

Prebivalci Kijeva in okolice so si lahko v soboto prvič na lastne oči ogledali, kako je živel njihov predsednik Janukovič. Protestniki so namreč zavzeli njegovo posestvo z rezidenco iz marmorja, zasebnim igriščem za golf in živalskim vrtom. Posestvo je 15 kilometrov stran od prestolnice, odkoder so se vile dolge kolone avtomobilov, polne ljudi, ki so se zgražali ob pogledu na razkošje.

STA


Najbolj brano