Jezik je najprej zasrbel Erjavca

Predsedniki koalicijskih strank so na zadnji dan starega leta prejeli osnutek nove koalicijske pogodbe, ki jo je pripravila Pozitivna Slovenija. Koaliciji naj bi bil ta osnutek predstavljen 14. januarja, dan pozneje naj bi partnerice še same dale svoje predloge. Do takrat naj bi se stvari dogajale skrivaj, a nekaterim besede bežijo z jezika.

Karl Erjavec Foto: STA
Karl Erjavec Foto: STA

LJUBLJANA > Predsedniki koalicijskih strank so bili včeraj skrivnostni glede vsebine, o kateri se bodo - kot je včeraj povedal minister in podpredsednik SD Dejan Židan - začeli usklajevati šele po 15. januarju, ko bodo vse partnerice dale svoje pripombe. Da ni zadovoljen, pa je že dal vedeti prvak Desusa Karl Erjavec. Osnutek, ki ga je pripravila PS, predvideva, da se vlada ne bi dotaknila tistih pokojnin, ki imajo podlago v plačanih prispevkih, a v Desusu pričakujejo zagotovilo, da ne bo posegla v nobene pokojnine, je poudaril Erjavec. Tudi tiste pokojnine, ki ne temeljijo na plačanih prispevkih, so namreč zelo nizke, meni Erjavec in izpostavlja pokojnine invalidov. Pričakuje še, da se bo koalicija pogovorila o regresu za upokojence, saj da v osnutku o tem ni rečenega nič. Moti pa ga tudi, da osnutek prenovljene koalicijske pogodbe predvideva uvedbo internetnega glasovanja na parlamentarnih volitvah.

V javnosti se sicer omenja možnost združevanja nekaterih resorjev. Tema o selitvi energetike z ministrstva za infrastrukturo pod okrilje gospodarskega ministrstva naj bi bila spet aktualna. Spomnimo, da so se zaradi tega ob sklepanju prve koalicijske pogodbe razvnele strasti med PS in DL. Predsednik DL Gregor Virant morebitne spremembe v resorjih prepušča dogovorom v koaliciji, a meni, da sredi mandata veliki organizacijski pretresi ne bi bili dobri, ker bi se vsa ministrstva mesece ukvarjala z njimi.

Na komentarje koalicijskih partnerjev se je včeraj odzval vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer: “V DZ velja, da najbolj zaupni podatki postanejo javni. Tako očitno tudi v tej koaliciji velja pravilo oziroma dogovor, da se vsebine, ki naj se ne komentirajo, komentirajo,” je zapisal. JK


Najbolj brano