Janša priznava, da je odločitev evropskega sodišča o izbrisanih dokončna

Pri odškodninah bo treba najprej vzpostaviti sistem, ki bo omogočal ločevanje med upravičenimi in neupravičenimi primeri, nato pa sistem, po katerem bodo odškodnine odmerjene sorazmerno z odškodninami, ki jih je "ta država kadar koli plačevala," je včeraj povedal premier Janša v zvezi s sodbo evropskega sodišča o izbrisanih.

Janša na prvo mesto postavlja ločevanje med upravičenimi in neupravičenimi primeri izbrisa   Foto: STA
Janša na prvo mesto postavlja ločevanje med upravičenimi in neupravičenimi primeri izbrisa  Foto: STA

LJUBLJANA> Kako bo država uresničila odločbo Evropskega sodišča za človekove pravice o izbrisanih, je včeraj v okviru poslanskih vprašanj zanimalo poslanko Pozitivne Slovenije (PS) Tamaro Vonta. Kot je znano, je sodišče šestim izbrisanim določilo po 20.000 evrov odškodnine, hkrati pa državi naložilo, da v roku enega leta vzpostavi sistem, ki bo sistemsko uredil izplačilo odškodnin vsem izbrisanim.

Odškodnine še marsikomu

Premier Janez Janša se strinja da je sodba v tem delu dokončna in jo bo Slovenija morala izvršiti, medtem ko bo treba sistem odškodnin za ostale izbrisane še pripraviti. V prvem delu mora sistem omogočati ločevanje med upravičenimi in neupravičenimi primeri, v drugem pa bodo odškodnine odmerjene sorazmerno z odškodninami, ki jih je “ta država kadar koli plačevala,” je pojasnil Janša.

Opozoril je, da številni primeri, ko bi morala država izplačati odškodnine, še vedno niso rešeni. Pri tem je omenil tudi materialne oškodovance iz druge svetovne vojne.

Janša meni, da evropsko sodišče ni krivo za to, da bo treba izbrisanim izplačati odškodnine. Sodba je namreč le prepis različnih odločitev različnih vej oblasti v Sloveniji, je dejal.

Na vprašanje, kako bo država sankcionirala odgovorne za izbris, je Janša odgovoril, da država ni nikogar izbrisala na etnični osnovi, prav tako da je bila edina novonastala država, ki je brez omejitev ponudila državljanstvo vsem tistim, ki so ga želeli in so živeli v Sloveniji. ”Zato je Slovenijo postavljati na zatožno klop, in to celo iz poslanskih klopi nacionalnega parlamenta, vendarle nekoliko preveč,” je dejal. Dopušča pa premier možnost, da se je nekaterim izbrisanim storila krivica, zato se tudi zavzema za posamično presojo vsakega primera.

Očitke o krivici zavrača

Vlada je vložila veliko naporov, da zakon za uravnoteženje javnih financ ne bi prizadel tistih z najnižjimi prejemki, je na vprašanje, kakšni so učinki ukrepov odgovoril premier. Zavrnil je očitke, da bi vlada naredila krivico upokojencem, in ponovil, da je znižala zgolj prejemke, ki nimajo podlage v vplačanih prispevkih.

“Odkar je zakon uveljavljen, o varčevalni histeriji govorijo predvsem tisti, ki jim nič ne manjka, medtem ko tisti na robu preživetja razumejo, da je treba v razmerah, v kakršnih je Slovenija, zategniti pas. Poleg tega se je v Sloveniji prvič zgodilo, da je bil zakon, ki je zarezal v prejemke, usklajen s socialnimi partnerji,” je še dejal Janša.

DAVORIN KORON


Najbolj brano