Janša: Zamud pri strateških projektih ne bo mogoče v celoti nadoknaditi

Predsednik vlade Janez Janša je ob predstavitvi poročila o nedokončanih strateških projektih vlade v državnem zboru (DZ) ocenil, da je država pridelala toliko strateški zamud, da jih ne bo mogoče v celoti nadoknaditi.

Predsednik vlade Janez Janša Foto: Robert Balen
Predsednik vlade Janez Janša Foto: Robert Balen

LJUBLJANA> Da pa situacija ne bo še težja, je po besedah Janeza Janše nujen sprejem ukrepov, ki jih DZ obravnava na izredni seji.

Poročilo o nedokončanih strateških projektih tako po Janševih besedah dodatno utemeljuje potrebo po tem, da poslanci na izredni seji sprejmejo nekatere ukrepe. Poročilo po njegovih besedah “da tako prazno sliko, kot so klopi največje opozicijske stranke”.

Narejeno ni bilo nič bistvenega

Država je namreč pridelala toliko strateških zamud, da jih ne bo mogoče v celoti nadoknaditi niti odpraviti vseh negativnih posledic. V zadnjem obdobju tako po Janševem mnenju ni bilo narejenega “praktično nič bistvenega”, in to v času, ko je finančna suša in so investicijska sredstva omejena v glavnem na evropska.

Kot pravi, so dolžni narediti vse, da odpravijo ovire, ki preprečujejo, da bi vsaj ta sredstva lahko koristno uporabili. Na tokratni seji je tako po njegovih besedah veliko zakonov, ki te ovire odpravljajo. “Gre za stvari, ki bi jih lahko naredili že zdavnaj,” pravi Janša. Z nadaljnjim odlašanjem bo tako situacija še težja, je prepričan.

Sistem blokad uničuje državo

Premier je v predstavitvi poročila tudi ugotavljal, kaj so vzroki za omenjene zamude. Kot pravi, ne gre samo za “nesposobnost vlade”, pač pa se je vzpostavil sistem, v katerem se “vlada iz ozadja”. Večina blokad je namreč sistemsko omogočena z namerno zapletenimi procedurami, ki omogočajo korupcijo, je prepričan. Do potankosti izdelan sistem blokad uničuje to državo, je še dejal Janša in dodal, da poslanci na tej seji odločajo o predlogih, ki odpravljajo “na stotine teh blokad”.

Večina predlaganih ukrepov se obravnava po nujnem postopku, kar bi bil v normalnih razmerah po Janševih besedah problem, ker pa bi jih morali obravnavati že pred tremi leti ali še prej, se zdaj mudi. Nujnost sprejetja teh ukrepov dodatno utemeljuje z javnofinančnim položajem, saj je bila vlada prisiljena popuščati pri zakonu za uravnoteženje javnih financ.

Zamude podedovane

Na področju financ je vlada po Janševih besedah podedovala dve strateški zamudi - nesprejetje strategije upravljanja s kapitalskimi naložbami države in finančni krč. Prejšnja vlada Boruta Pahorja bi morala v skladu z zakonom o upravljanju kapitalskih naložb države do 30. junija 2011 sprejeti strategijo upravljanja z državnimi naložbami, a se to ni zgodilo. Nova vlada se je zato takoj na začetku mandata lotila tega dela, je povedal premier.

“Danes imate rezultat nekega celovitega koncepta, ki je rezultat tega premisleka, pred sabo v obliki zakona o Slovenskem državnem holdingu. S tem skušamo odpraviti zamudo. Ta zakon bo omogočil oblikovanje celovite strategije, racionalno in pregledno upravljanje državnega premoženja in tudi potrebno odprodajo nestrateških naložb,” je dejal Janša.

Pri finančnem krču gre za tri stvari - izjemno resno stanje v slovenskem bančnem sistemu, krč v slovenskem gospodarstvu, ki je v veliki meri prezadolženo in kreditno nesposobno, in zaostreno mednarodno gospodarsko okolje, ki se mu moramo prilagajati, je opisal predsednik vlade.

S holdingom so večje kreditne sposobnosti bank

“Z ustanovitvijo Slovenskega državnega holdinga bo uresničeno čiščenje bilanc bančnega sektorja. To bo povečalo kreditno sposobnost bank, to se bo prelilo v lažje kreditiranje podjetij, seveda tistih, ki so sposobna najemati kredite in jih tudi vračati,” je zagotovil Janša.

A s tem, tako premier, ne bodo izpolnjeni vsi pogoji za odpravo kreditnega krča. Kako se bodo ti ukrepi prelili v gospodarsko rast, bo v veliki meri odvisno od že sprejetih ukrepov za spodbujanje gospodarstva in tudi tistih, o katerih bodo poslanci odločali na tokratni izredni sej. “Dinamika prelivanja teh ukrepov v večjo rast pa je seveda odvisna tudi od mednarodnega okolja, glede na to, da je slovensko gospodarstvo izvozno,” je dejal.

Zamude pri črpanju evropskega denarja

Na področju gospodarstva je Janša opozoril na velike zamude pri črpanju evropskih sredstev, ki so nastale v preteklih letih, na področju infrastrukture pa je med drugim spomnil na zamude na področju železnic, tretje razvojne osi in umeščanja hidroelektrarn na srednji in spodnji Savi v prostor.

STA


Najbolj brano