Janša: Podražitve premij so neupravičene

Spremembe na področju zdravstva, ki jih je uvedel zakon za uravnoteženje javnih financ, so bile nujne, sicer bi v zdravstveni blagajni letos zmanjkalo skoraj 100 milijonov evrov, celoten sistem financiranja zdravstva pa bi se sesul, je v državnem zboru dejal premier Janez Janša.

Spremembe na področju zdravstva, ki jih je uvedel zakon za uravnoteženje javnih financ, so bile nujne, sicer bi v zdravstveni blagajni letos zmanjkalo skoraj 100 milijonov evrov Foto: Tamino Petelinšek/Sta
Spremembe na področju zdravstva, ki jih je uvedel zakon za uravnoteženje javnih financ, so bile nujne, sicer bi v zdravstveni blagajni letos zmanjkalo skoraj 100 milijonov evrov Foto: Tamino Petelinšek/Sta

LJUBLJANA>Darka Jazbeca (PS) so namreč v poslanskem vprašanju, ki ga je zastavil premierju, zanimali učinki zakona za uravnoteženje javnih financ na področju zdravstva. Poslanec ocenjuje, da posledice zakona niso takšne, kot so bile predstavljene ob sprejemanju zakona. Motijo ga predvsem podražitve premij za dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki bodo po njegovih besedah prizadele vse, kot tudi podražitve medicinsko-tehničnih pripomočkov.

“Mene ne zanima, kakšne barve je nekdo, temveč ali je sposoben”, je na vprašanje poslanca Janija Möderndorferja (PS) na kakšen način bo vlada dosegla kadrovanje samo po sposobnosti in ne politični naklonjenosti, odgovoril premier Janez Janša. Pojasnil je tudi, da so v trimesečnem mandatu izvedli 312 imenovanj in 150 razrešitev, da pa je imela prejšnja vlada Boruta Pahorja v enakem obdobju 730 imenovanj in 155 razrešitev.

Janša: Vzajemna za svoje delovanje porabi 15 odstotkov zbranega denarja

Premier Janez Janša je v odgovoru na vprašanje, podobno kot pred dnevi minister za zdravje, ocenil, da ni razlogov za to, da je Vzajemna podražila premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, “brez da se prej preučijo vsi učinki zakona in se poiščejo rezerve znotraj sistema”. Ob tem je opozoril, da omenjena zavarovalnica za lastno delovanje porabi kar 15 odstotkov vsega denarja, ki ga zbere. Nekateri, ki spadajo v tako imenovani državni parasektor, po oceni Janše očitno izkoriščajo položaj. Tudi zato misli, da se bo moral državni zbor “v kratkem srečati z razpravo o tem, kako drugače postaviti ta del sistema, s katerim financiramo zdravstveno varstvo”.

Sprejeti zakon prinaša pozitivne učinke tudi za zdravstvene zavarovalnice

Podražitve premij se zdijo Janši nepotrebne tudi zato, ker omenjeni zakon prinaša pozitivne učinke tudi za zdravstvene zavarovalnice. Franca Juršo (Desus) pa je zanimalo, kdaj se bodo iz obveznosti Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije izločila izplačila pokojnin, za katere zavod nima kritja v plačanih prispevkih iz naslova delovne dobe.

Janša je v odgovoru izpostavil, da veljavni pokojninski zakon vsebuje 54 različnih kategorij upravičencev do denarja iz pokojninske blagajne, ki nimajo podlage v plačanih prispevkih. Pojasnil je, da je bilo samo lani za te kategorije izplačanih 280 milijonov evrov, kar predstavlja skoraj desetino izplačil. Nekatera od teh izplačil so po Janševih besedah sicer upravičena, nekatera ne, pri tretjih pa bi bilo treba razpravljati o višini teh izplačil.

Janša meni, da je bilo soglasje o tem, da bi se ta denar vzel neposredno iz proračuna in tako ne bi bremenila pokojninske blagajne, že doseženo. Obširnejša pa bo razprava, katera od 54 kategorij je v času gospodarske krize do teh izplačil še upravičena in katera delno. Napovedal je še, da bi bili lahko predlogi s tega področja pripravljeni že jeseni.

STA


Najbolj brano