Janša: Koalicijska pogodba je za nas zakon, ni pa beton

Slovenija je v gospodarski in deloma tudi socialni krizi, politična pa se je danes končala, je po imenovanju ministrske ekipe poudaril predsednik vlade Janez Janša.

Slovenija je v gospodarski in deloma tudi socialni krizi, politična pa se je danes končala, je po imenovanju ministrske ekipe poudaril predsednik vlade Janez Janša Foto: STA
Slovenija je v gospodarski in deloma tudi socialni krizi, politična pa se je danes končala, je po imenovanju ministrske ekipe poudaril predsednik vlade Janez Janša Foto: STA

LJUBLJANA>Janez Janša je pojasnil, da bo mandat težak, česar se ekipa tudi zaveda, a vsi skupaj tudi vedo, zakaj so sprejeli izziv. Ponovil je, da je glavni izziv te vlade, da Slovenija izide iz krize.

“To je protikrizna vlada”

“To je dejansko protikrizna vlada in ekipa,” je dejal Janša. Po njegovih besedah se tudi zavedajo, da nekatere stvari, ki bi bile morda v drugih, “bolj normalnih časih v ospredju, zdaj pač ne bodo”, a se bodo trudili, da “tudi zdaj nič ne bo ostalo pozabljeno”.

Janša je odgovoril tudi na nekaj novinarskih vprašanj. Glede nekaterih različnih mnenj, ki so jih izražali novoizvoljeni ministri na zaslišanjih pred parlamentarnimi odbori, je Janša dejal, da so vse stvari, ki so jih uskladili, zapisali v koalicijsko pogodbo, ki je vsebinska in preverljiva in se jih bo lahko držalo za besedo. “Koalicijska pogodba je za nas zakon, ni pa beton, ki ga ne bi mogli spreminjati,” je dejal. Sicer pa koalicijo sestavlja pet strank, ki imajo tudi nekatere različne interese in mnenja. Zato je v koalicijski pogodbi tudi določilo, da jo je možno spreminjati ob soglasju vseh partnerjev, je dejal.

Najprej se bo lotil rebalansa proračuna

Vlada bo, kot je dejal, najprej poskrbela za rebalans proračuna in konsolidacijo javnih financ, šele potem pridejo na vrsto strukturne reforme. Najprej je treba poskrbeti, “da bomo kot država z bogatim javnim sektorjem preživeli letošnje leto,” je dejal novi predsednik vlade. Šele potem je treba sprejeti ukrepe, ki bodo omogočili, da bo “dolgoročno normalno funkcioniramo”.

“Ta vrstni red je zelo pomemben,” je dejal Janša in poudaril, da ne bo pomagalo, če bodo v treh mesecih sprejeli pokojninsko reformo, ki bo dala rezultate v javnih financah šele kasneje, če pa za ta vmesni čas ne bo sprejetih rešitev. “To je bil tudi lapsus oziroma napačen 'timing' v delu prejšnje vlade,” je še poudaril Janša.

Glede pomoči Grčiji je povedal, da EU preverja, ali Grčija izpolnjuje pogoje za novo pomoč. Grčija ima preko 200 milijard evrov dolga, ki ga solidarnostno lajša celotna EU in tudi Slovenija, ki je članica evroobmočja. Kot taka pa je, kot je dejal Janša, zainteresirana za stabilnost valute, od tega je odvisen naš položaj in standard v Sloveniji, je dodal.

Se mu pa zdi prav, da želi EU trdne zaveze ne le grške vlade ampak tudi ostalih strank.

STA


Najbolj brano