Janša: Glasovanje o zaupnici ne pride v poštev

Premier Janez Janša je po izstopu DL koalicije poudaril, da glasovanje o zaupnici ne pride v poštev. Po njegovih besedah so v tem mandatu opravili stvari, ki so bile na meji verjetnega, tudi s pomočjo poslancev in ministrov DL.

Premier Janez Janša je po izstopu DL koalicije poudaril, da glasovanje o zaupnici ne pride v poštev Foto: STA
Premier Janez Janša je po izstopu DL koalicije poudaril, da glasovanje o zaupnici ne pride v poštev Foto: STA

LJUBLJANA> S stranko kot tako je bilo sodelovanje korektno, težave so bile izključno s predsednikom DL, pravi Janez Janša.

Janša: Slovenija ni v situaciji, da bi si lahko privoščila predčasne volitve

To, da bi sam predlagal glasovanje o zaupnici, kot so ga nekateri pozivali, po Janševih besedah ne pride v poštev. Tistim, ki so ga k temu pozivali, odgovarja, da ta instrument ustava polaga v roke predsedniku vlade. To ni nekaj, o čemer bi lahko odločal koalicijski partner, je dejal Janša. Ob tem je spomnil, da je poslanska skupina SDS večja od celotnega sveta stranke DL, ki ga je tudi k temu pozivala.

Slovenija po Janševem mnenju ni v situaciji, da bi si lahko privoščili predčasne volitve. Pred nami je namreč nekaj nujnih odločitev, za katere je potrebna dvotretjinska večina v parlamentu. Med njimi so sprememba ustave v zvezi z referendumsko ureditvijo, ratifikacija o pristopni pogodbi Hrvaške k EU, reforma sodnega in pravosodnega sistema ter vpis fiskalnega pravila v ustavo.

Janša predlaga dve rešitvi

Premier Janez Janša je o izhodu iz politične krize dejal, da obstajata dva verjetna scenarija in dve produktivni rešitvi. Ena je dogovor o tem, da se spremeni volilni sistem, druga pa je konstruktivna nezaupnica.

Glede volilnega sistema je na današnji novinarski konferenci dejal, da je pred leti na referendumu dobil največjo podporo dvokrožni volilni sistem, kjer se ne bi dogajalo, da v parlament pride poslanec sicer manjše stranke, ki dobi absolutno manj glasov kot poslanec večje stranke, ki ostane zunaj parlamenta. Napovedal je tudi pogovore s parlamentarnimi strankami na to temo.

Če do spremembe volilnega sistema pride, se je možno za vmesni čas dogovoriti tudi o tem, da se sprejmejo nujni ukrepi, ki jih moramo sprejeti, če želimo obstati, in gremo potem na predčasne rešitve, je dejal.

Druga možnost - konstruktivna nezaupnica - je po Janševem mnenju druga produktivna možnost, ki preprečuje dolgotrajno nestabilnost. V tem primeru bi do nove vlade prišli v dveh tednih.

Janša: Trudili se bomo za vzpostavitev holdinga in slabe banke

Ali se bo politična kriza odrazila do te mere, da ne bo možno vzpostaviti niti državnega holdinga niti slabe banke, je veliko vprašanje, pravi premier Janez Janša. Ocenjuje, da je ravno to cilj povzročanja sedanje politične nestabilnosti. Kot je dejal, se bodo trudili, da bi holding in slabo banko vzpostavili.

Janša je na današnji novinarski konferenci ocenil, da politične krize ne bi bilo, če ne bi z odločitvami ustavnega sodišča ter vsem, kar sta prej sprejela vlada in DZ, postalo jasno, da bo šla Slovenija resno v sanacijo bank, predvsem državnih, in da bo prišlo do združitve upravljanja z državnim premoženjem, iz katerega po pavšalnih ocenah na leto odteče kakšnih 200 milijonov za vzdrževanje “vsega tistega, čemur pravimo moč v ozadju, vključno z medijsko”.

“Veliko denarja, ki je šel bodisi iz slovenskih državnih bank v obliki kreditov, ki po ekonomskih kriterijih ne bi smeli biti podeljeni, ali ki gre prek reklam iz državnih podjetij, vzdržuje to, kar vi počnete vsak dan,” je dejal novinarjem.

Ali se bo politična kriza odrazila do te mere, da ne bo možno vzpostaviti niti kredibilnega in transparentnega upravljanja Slovenskega državnega holdinga niti struktur, ki omogočajo začetek delovanja Družbe za upravljanje terjatev bank, je veliko vprašanje, pravi.

“Cilj povzročanja te politične nestabilnosti je ravno to - da se to ne zgodi,” je dejal in dodal, da se bodo trudili, da bi bil rezultat drugačen. “Vi pa lahko pri tem pomagate ali škodujete,” je še rekel novinarjem.

Janša o reformi trga dela

Brez reforme trga dela, ki je v usklajevanju med socialnimi partnerji, ne bo dostopa do tujih investicij, ki so ključne za rast, manjše bo tudi vlaganje domačega gospodarstva, kar pomeni manj delovnih mest in priliva v proračun, pravi premier Janez Janša.

Premier je danes na novinarski konferenci v Ljubljani reformo trga dela navedel med ključnimi ukrepi, za katere da je v času politične nestabilnosti potrebno čim širše soglasje. Reforma je bila lani eden od strateških ciljev vlade, sedaj so pogajanja v zaključni fazi, je dejal Janša.

Brez reforme trga dela po njegovem mnenju ne bo dostopa do tistega vira kapitala za investiranje, ki ga Slovenija za hitrejšo rast nujno potrebuje - tujih investicij. Manjše bodo tudi investicije domačega gospodarstva, kar da pomeni, da ne bo novih delovnih mest in bo manj sredstev v proračunu.

“Stavkovne zahteve, kakršne smo slišali včeraj, bodo čez eno leto samo pobožne želje, če se ne bo na tem področju nekaj spremenilo,” je dejal v luči sredinih stavk.

Sprejetje reforme je pomembno tudi z vidika signalov tujini, pravi premier in dodaja, da si je Slovenija “z veliko muko” povrnila del kredibilnosti, ko je Evropska komisija po štirih letih ugotovila, da programi, ki jih Slovenija pošilja v Bruselj, držijo, da je bilo to, kar smo obljubili, narejeno ter da se s tem odmika grožnja, da bodo drugi upravljali s slovenskimi javnimi financami.

“Sedaj pa skušajo nekateri to grožnjo ponovno približati,” je še ocenil Janša.

STA


Najbolj brano