Janković spet na volitve

Na volitvah za župana slovenske prestolnice se bo pomerilo sedem kandidatov. Predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković se bo z morebitno izvolitvijo seveda moral posloviti od položaja poslanca v državnem zboru. Njegova odločitev je dozorela v stranki, zagotavlja. Ljubljančani bodo župana volili 25. marca.

Zoran Janković bo po nekaj mesecih spet okušal volilno vročico  Foto: STA
Zoran Janković bo po nekaj mesecih spet okušal volilno vročico  Foto: STA

LJUBLJANA>> Včeraj ob 19. uri se je iztekel rok za vlaganje kandidatur za župana mestne občine Ljubljana. Tri ure pred iztekom roka je svojo odločitev sporočil še predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković. V tretje bo kandidiral za župana in s tem seveda zapustil poslanske klopi.

Jankovičeva morebitna izvolitev za župana in odstop s poslanske funkcije prej kot pol leta po predčasnih parlamentarnih volitvah bi sprožila nadomestne volitve za poslanca DZ. Zakon o volitvah v DZ namreč prav z namenom preprečiti samovoljne odhode poslancev določa, da v takšnih primerih na izpraznjeni poslanski stol ne sede kar nadomestni poslanec. Nove volitve bi bile razpisane v volilni enoti, v kateri je bil izvoljen poslanec, ki je odstopil, nam je pojasnil ustavni pravnik Igor Kaučič. V Jankovićevem primeru (če bi bil ta spet izvoljen za ljubljanskega župana) bi šli vnovič na volišča volilci, ki glasujejo v 3. volilni enoti Ljubljana-Center. Vsi skupaj bi volili samo enega poslanca strank, ki bi se potegovale za prazni stol. Izvoljen bi bil tisti, ki bi na nadomestnih volitvah prejel relativno večino, torej največ glasov.

Vsi kandidati s podporo strank

Prva sta se na seznamu kandidatov pojavila Mojca Kucler Dolinar iz NSi s podporo SDS in Jože Drnovšek iz stranke Naprej Slovenija. Potem so se zvrstili mestni svetnik Zelenih Slovenije Miha Jazbinšek, predsednik Stranke enakopravnih dežel Jožef Jarh, podpredsednik Zaresa Vito Rožej in kandidat SLS Matjaž Glavan.

Kot je včeraj po vložitvi kandidature dejal Janković, je pred odločitvijo tehtal mnoge argumente za in proti, a je pretehtala odločitev, da lahko na mestu ljubljanskega župana največ prinese za Slovenijo, za Ljubljano in tudi za stranko Pozitivna Slovenija. Pojasnil je, da je dobil soglasno podporo mestnega odbora stranke.

Stranka SD s svojim kandidatom ne bo sodelovala, je včeraj sporočila predsednica ljubljanskega odbora stranke, mestna svetnica Metka Tekavčič.

Časom primerna odgovornost

Mestna volilna komisija mora do 8. marca izžrebati vrstni red kandidatov, seznam potrjenih kandidatur pa javno objaviti 10. marca. Volilna kampanja za volitve, ki bodo 25. marca, pa se je začela že prejšnji petek.

Novega ali starega župana čaka proračun z januarskim rebalansom za letos. Z njim se je povečal za dobrih 4,8 milijona evrov in zdaj znaša 327,4 milijona evrov. Povečujejo se predvsem zneski za kulturo in šport (največ, skoraj pet milijonov evrov zaradi Stožic) in za ravnanje z odpadki in z odpadno vodo (za okoli 2,5 milijona evrov).

V Stožice gre 2,5 milijona evrov na račun dodatnih del, Evropski uniji pa mora mestna občina vrniti 1,9 milijona evrov.

DK, JK


Najbolj brano