Janković sedem mesecev po preiskavah pojasnjuje svoj vidik poročila KPK

Ljubljanski župan Zoran Janković je ob 7-mesečni obletnici hišne preiskave na njegovem domu in domu njegovih sinov na širšo javnost in protikorupcijsko komisijo naslovil pismo, v katerem pojasnjuje svoj vidik poročila protikorupcijske komisije.

Zoran Janković Foto: Daniel Novakovic
Zoran Janković Foto: Daniel Novakovic

LJUBLJANA> V njem med drugim poudarja, da nikoli ni bil obsojen, KPK pa da ga ni nikoli pozvala k odstopu.

Zoran Janković je današnji praznik, dan upora proti okupatorju, v pismu, objavljenem na spletni strani Pozitivne Slovenije, označil za “dan vrednot, v katere verjamem in s katerimi živim”. Dodal je, da je vedno verjel v pravno državo. Čeprav komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) priznava kot verodostojno in potrebno institucijo, pa meni, da bi moral vsak preiskovanec imeti možnost odgovora na očitke.

Tako želi s pismom, ki ga je naslovil Resnica je moj najmočnejši dokaz, dokazati, da očitki in namigovanja v poročilu KPK ne držijo.

“Vir mojega premoženja ni sporen”

V pismu navaja, da ga KPK ni pozvala k odstopu, v odgovoru upravnemu sodišču pa celo pravi, da z zaključnim poročilom ni vsebinsko odločala materialno-pravno o določeni obveznosti tožeče stranke, ničesar ni naložila in ni k ničemur zavezala, pač pa se je le opredelila do kršitev zakonskih obveznosti tožnika kot zavezanca po protikorupcijskem zakonu.

“Vir mojega premoženja ni sporen,” pravi. “Ob nastopu županske funkcije leta 2006 sem ga prijavil. S tem se strinja KPK in to potrjuje Durs v davčnem pregledu Electe,” je zapisal. Opozarja, da je vse svoje premoženje ustvaril in pridobil na zakonit in pregleden način ter ga razkrival ustreznim organom.

Navaja, da je del svojega premoženja ustvaril z delom v lastnem podjetju Electa, del pa z nakupom delnic Mercatorja leta 1998 (47.000 delnic MELR), katerih vrednost se je kasneje - v obdobju, ko je bil v družbi predsednik uprave - zaradi uspešnega dela celotne ekipe, širitve in razvoja Mercatorja znatno povečala, in sicer s 5800 takratnih tolarjev na 41.000 tolarjev za delnico.

“Dve leti pred nastopom funkcije župana sem prodal svoje podjetje Electa in delnice Mercatorja. Kupnino v višini 3,8 milijarde slovenskih tolarjev oziroma približno 15,9 milijona evrov sem kot kredit posodil Electi Inženiring (1.925.000.000 tolarjev) in Electi Holding (1.884.300.000 tolarjev),” je zapisal. Electa Inženiring mu je kredit v celoti vrnila do konca leta 2011, medtem ko mu Electa Holding do danes ni vrnila ničesar, je zapisal.

“Davčna uprava ni ugotovila nepravilnosti”

Celo Davčna uprava RS pri posojilu Electi Inženiring in vračilih tega posojila ni ugotovila nobenih nepravilnosti, poudarja. To po njegovem le potrjuje, da je vir njegovega premoženja “znan in da se ni spremenil, spremenila se je le oblika”. Poudarja tudi, da je vse transakcije vedno sklepal v Sloveniji.

V obdobju omenjenega vračanja prijavljenega kredita sta dve nakazili v skupnem znesku milijon evrov v letu 2011 po mnenju KPK časovno blizu transakciji med družbo GREP, zasebnim partnerjem v projektu Stožice, in družbo Baza Dante, kjer je prva družba posodila denar drugi, slednja pa nato posojilo 24. januarja 2012 v celoti vrnila skupaj s pripadajočimi obrestmi v višini 41.700 evrov, navaja Janković.

A zavrača očitke KPK, da je del teh sredstev končal na njegovem osebnem računu. “Baza Dante je sredstva v celoti skupaj s pripadajočimi obrestmi vrnila. To sta ugotovila tudi KPK in Durs, zato niti teoretično ne more nastati razlika, ki bi lahko končala na kakšnem drugem računu,” navaja.

Stožice naj bi občini prinesle 111 milijonov evrov

Zaradi športnega parka Stožice pa je Mestna občina Ljubljana v proračun dobila 111 milijonov evrov brez DDV, pravi. “Če ne bi gradili kompleksa Stožice, bi MOL morda prodala zemljišče - gramozno jamo (ocenjeno je bilo na 12 milijonov evrov), vseh ostalih sredstev pa v proračunu ne bi bilo, saj so bila pridobljena izključno za projekt javno-zasebnega partnerstva izgradnje športnega parka Stožice z dopolnilno ponudbo trgovskega centra,” je navedel.

KPK je 8. januarja letos objavila zaključno poročilo o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank, po katerem sta predsednika SDS in PS, Janez Janša in Zoran Janković, ki je tudi ljubljanski župan, sistematično kršila protikorupcijsko zakonodajo. Janković je zatem svojo funkcijo predsednika stranke zamrznil, vodenje stranke pa je prevzela Alenka Bratušek.

STA


Najbolj brano