Janković bo globo zaradi kršitev protikorupcijskega zakona plačal iz lastnega žepa

Komisija za preprečevanje korupcije je potrdila, da ljubljanski župan Zoran Janković ni uspel s pritožbo na izrek globe v višini 3000 evrov zaradi kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.

Predsednica mestnega odbora Desus Ljubljana Meta Vesel Valentinčič meni, da je čas, da se Janković od županske funkcije poslovi Foto: Tamino Petelinsek
Predsednica mestnega odbora Desus Ljubljana Meta Vesel Valentinčič meni, da je čas, da se Janković od županske funkcije poslovi Foto: Tamino Petelinsek

LJUBLJANA> Prekrškovna odločba komisije je tako v minulem tednu postala pravnomočna, so zapisali.

Komisija je Zoranu Jankoviću že pred časom izrekla globo v višini 3000 evrov, so navedli. “Kršitelj je prek pravnega pooblaščenca Odvetniške družbe Čeferin vložil najprej zahtevo za sodno varstvo in kasneje še pritožbo na višje sodišče. Pri tem ni uspel, saj sta obe sodni instanci prekrškovno odločbo komisije vsebinsko in postopkovno v celoti potrdili in je v minulem tednu postala pravnomočna,” so zapisali v komisiji in dodali, da globa še ni plačana.

Kot so dodatno pojasnili v komisiji, sodišče v tem primeru ni odločalo o korupciji, niti globa ni bila izrečena zaradi korupcije, temveč zaradi kršitve 14. člena zakona. Ta namreč v določenih pogodbah, ki jih sklepajo subjekti javnega sektorja, kot nujno sestavino zahteva vključitev protikorupcijske klavzule, kar v konkretnem primeru ni bilo storjeno.

Nekatere pogodbe brez protikorupcijske klavzule

S postopkom v omenjeni zadevi je komisija začela sredi leta 2011 na podlagi anonimne prijave suma kršitve nasprotja interesov in omejitev poslovanja pri financiranju določenih športnih klubov s strani Mestne občine Ljubljana (MOL). Po ugotovitvah komisije kršitev omejitev poslovanja ni podana, prav tako tudi niso bili izpolnjeni znaki nasprotja interesov takrat veljavnega protikorupcijskega zakona, zato je v tem delu komisija odgovornim osebam poslala le priporočilo.

Ugotovili pa so, da določene pogodbe niso vključevale protikorupcijske klavzule, zato je komisija zoper odgovorno osebo po uradni dolžnosti uvedla prekrškovni postopek in avgusta 2011 kršitelju izrekla globo v višini 3000 evrov.

Iz Mestne občine Ljubljana so sicer sporočili, da bo Janković globo plačal iz lastnih sredstev, navedbe Financ pa da so “popolnoma neresnične in nepreverjene ter blatijo čast in dobro ime župana”. Sodba namreč županu “niti v enem delu” ne očita ne korupcije, ne podpisa pogodb s športnima kluboma Olimpija.

Sporna nakazila športnim klubom Olimpija?

Po navajanju današnjega časnika Finance gre namreč za sporna nakazila športnim klubom Olimpija. Po njihovih navedbah je sporno to, da je Janković v funkciji župana MOL sklenil posle oziroma nakazal denar Rokometnemu klubu Olimpija, katerega zastopnik je njegov sin Jure Janković. “Po podatkih supervizorja je RK Olimpija, odkar je Janković župan, Jure Janković pa zastopnik RK Olimpija, prejel 130.000 evrov iz mestnega proračuna kot sofinanciranje letnega programa oziroma asignacijo. RK Olimpija ima sicer račune blokirane od julija 2009, kar dva meseca po tem, ko je vodenje prevzel Jure Janković,” poročajo Finance.

Kot drugi sporni posel pa navajajo nakazila za Košarkarski klub Olimpija, kjer je zastopnik mestni svetnik Liste Zorana Jankovića in vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer. “V zadnjih dveh letih, ko Möderndorfer vodi KK Olimpija, je ta iz proračuna MOL prejel 1,9 milijona evrov. KK Olimpija je imel v tem času trikrat blokirane račune, skupno trajanje blokad pa je pet mesecev,” navajajo Finance.

Janković je vodil Pozitivno Slovenijo, dokler Komisija za preprečevanje korupcije v začetku januarja ni objavila poročila, v katerem njemu in premieru Janezu Janši očita kršitev protikorupcijske zakonodaje. Janković je zato kmalu potem svoj status predsednika stranke zamrznil, stranko pa začasno vodi poslanka PS Alenka Bratušek.

STA


Najbolj brano