Janković: Vlada in NLB naj rešita Primorje

Vlada naj prek lastništva v NLB doseže, da bo banka zagotovila dokapitalizacijo Primorja s konverzijo terjatev v kapital in zagotovila potrebna likvidnostna sredstva, da bo lahko podjetje poslovalo naprej, poziva predsednik Pozitivne Slovenije (PS) Zoran Janković.

Predsednik Pozitivne Slovenije (PS) Zoran Janković Foto: STA
Predsednik Pozitivne Slovenije (PS) Zoran Janković Foto: STA

LJUBLJANA>“Nujno je, da vlada prek lastništva v Novi Ljubljanski banki (NLB) doseže, da ta izpelje ukrep in zagotovi potrebno dokapitalizacijo Primorja s konverzijo terjatev v kapital in zagotovi dodatna potrebna likvidna sredstva, da bi lahko družba, ki ima trenutno napovedanih za skupno 180 milijonov evrov poslov, nadaljuje delo,” je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal Zoran Janković.

Na besede ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovana Žerjava, da država ni božiček, da bo podjetjem dajala denar, Janković pravi, da bi država ravno s tem, ko ne bi posegla v reševanje Primorja, postala božiček, “ko bo s stečajem, ki grozi Primorju, zapravila skoraj 170 milijonov evrov”.

Primorje je eno najboljših gradbenih podjetij z referencami in vprašanje je, kdo bo sploh še lahko gradil vse infrastrukturne projekte, ki jih potrebuje država in ki so skupno vredni približno enajst milijard evrov, pravi Janković. Poleg tega po njegovih besedah država ne bo imela priliva v proračun, gre tudi za zaposlene v Primorju in pri kooperantih ter za tiste, ki so odvisni od Primorja.

Janković pravi, da se bodo v primeru stečaja bančne garancije unovčevale oziroma prenašale na nova gradbena podjetja, pri čemer navaja ocene, da bo unovčenih 70 odstotkov garancij, torej 70 milijonov evrov. Po njegovih besedah bi bile banke v primeru stečaja Primorja dobile poplačano polovico terjatev, celotna izguba za državo pa da bi znašala 168 milijonov evrov.

Glede lastništva Primorja Janković meni, da se lahko naredi podobno, kot se je pri Pivovarni Laško, ko so banke zasegle delnice. Vendar pravi, da ne govorijo o lastnikih: “Govorimo o podjetju, ki je dobro, in zaposlenih v tem podjetju. In njih je treba reševati.”

STA


Najbolj brano