Janet Yellen je predsednica Federal Reserve

Ameriški senat je danes zgodaj zjutraj po srednjeevropskem času potrdil imenovanje 67-letne Janet Yellen na položaj predsednice ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed). Yellenova bo 1. februarja kot prva ženska na čelu 100 let stare ustanove nasledila Bena Bernankeja.

Janet Yellen je nova predsednica ameriške centralne banke Federal Reserve Foto: Wikipedia
Janet Yellen je nova predsednica ameriške centralne banke Federal Reserve Foto: Wikipedia

Nova predsednica centralne banke Federal Reserve Janet Yellen z ameriškim predsednikom Barackom Obamo.

WASHINGTON > Za Janet Yellen je v 100-članskem senatu glasovalo 45 demokratov in 11 republikancev, proti jih je glasovalo 26. Nekaj senatorjev se glasovanja ni udeležilo, ker jih zaradi slabih vremenskih razmer po ZDA še vedno ni v Washingtonu. Senatno potrditev je nemudoma pozdravil predsednik ZDA Barack Obama, ki je Yellenovo predlagal na položaj oktobra lani.

“Američani so z Jane Yellen dobili ognjevito zagovornico, ki razume, da je končni cilj gospodarske politike in politike nasploh izboljšanje življenj, delovnih mest in življenjska standarda ameriških delavcev in njihovih družin,” je sporočil Obama.

Predsednik jo je opredelil kot eno od najbolj spoštovanih ekonomistk, ki je sodelovala v vodenju Federal Reserve več kot deset let. Zadnja tri leta je bila podpredsednica.

“Janet je pomagala povleči gospodarstvo iz recesije in nas poslati na pot zanesljive rasti. Zavezana je dvojnemu mandatu Fed, kar je nizka inflacija in ustvarjanje delovnih mest. Razume, da stabilen finančni sistem pomaga gospodarstvu in ščiti potrošnike. Prepričan sem, da se bo postavila za ameriške delavce, da bo zaščitila potrošnike, ohranila stabilnost našega finančnega sistema in pomagala k nadaljevanju gospodarske rasti,” je sporočil Obama.

Obama je preprosto rečeno povedal, da Yellenova sodi med tako imenovane “golobe” monetarne politike Federal Reserve, ki jih v nasprotju z “jastrebi” bolj zanima visoka zaposlenost, kot pa višina obresti in dividend milijonarjev. To pomeni, da bo naslednja štiri leta, kolikor traja en mandat na čelu Fed, podobno kot Ben Bernanke poslušala kritike republikancev in svarila pred izbruhom inflacije.

V kratki razpravi pred glasovanjem je uvodno salvo preko premca sprožil republikanec iz Iowe Chuck Grassley in jo kritiziral zaradi politike lahkega dostopa do denarja, ki jo Fed vodi pod Bernankejem in jo bo nadaljevala Yellenova. “Nihče ne more zanikati, da so tveganja realna in bodo morda uničujoča,” je dejal Grassley.

Demokrati, kot je Sherrod Brown iz Ohia, pa so bili polni hvale. Brown je spomnil, da je bila Yellenova leta 2007 med prvimi, ki so svarili pred pokom nepremičninskega balona, ki je spravil na kolena svetovno ekonomijo.

STA


Najbolj brano