Jacenjuk pozval Rusijo k umiku vojske s Krima

Začasni ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk je danes dejal, da se Ukrajina ne bo s silo odzvala na ruske provokacije oziroma namestitev ruske vojske v avtonomni republiki Krim na jugu Ukrajine. Rusijo je pozval k umiku njenih enot in vrnitvi v oporišča v skladu z dogovori s Kijevom.

Začasni ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk je  dejal, da se Ukrajina ne bo s silo odzvala na ruske provokacije oziroma namestitev ruske vojske v avtonomni republiki Krim na jugu Ukrajine Foto: Wikipedia
Začasni ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk je dejal, da se Ukrajina ne bo s silo odzvala na ruske provokacije oziroma namestitev ruske vojske v avtonomni republiki Krim na jugu Ukrajine Foto: Wikipedia

KIJEV > V Sevastopolu na Krimu ima že 250 let svoj sedež ruska črnomorska flota. Dogovor med Kijevom in Moskvo določa, da ruska vojska vojaške opreme ali vozil ne sme peljati iz oporišča brez dovoljenja Kijeva.

Ukrajinski obrambni minister Igor Penjuk je danes obtožil Rusijo, da je na nemirni polotok Krim poslala 6000 vojakov in 30 oklepnih vozil, medtem ko si oblasti v avtonomni republiki Krim na jugu Ukrajine prizadevajo za večjo neodvisnost od novega proevropskega vodstva v Kijevu. Na seji vlade je dejal, da je Rusija okrepitve na Krim začela pošiljati v petek, ne da bi na to opozorila Kijev ali pa ga prosila za dovoljenje, kar je v nasprotju z načelom nedotakljivosti državnih meja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

“Neustrezna prisotnost ruskih vojakov na Krimu je provokacija, vendar pa so propadli poskusi, da bi dosegli odziv Ukrajine s silo,” je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal na prvi seji nedavno oblikovane prehodne vlade.

“Pozivamo k mirni in politični rešitvi krize na Krimu, ki jo je povzročila neustrezna ruska navzočnost na ozemlju avtonomne republike,” je dejal Arsenij Jacenjuk v pozivu Moskvi.

Povedal je, da se je o razmerah na Krimu pogovarjal z zahodnimi kolegi - tako ameriškim podpredsednikom Josephom Bidnom kot predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom ter nemško kanclerko Angelo Merkel in več kolegi iz držav članic EU.

Njihovo stališče je jasno - vsi so izrazili podporo ohranitvi ozemeljske celovitosti Ukrajine in opozorili, da se ne sme nihče vmešavati v notranje zadeve Ukrajine, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

Po poročanju novinarja AFP v središču prestolnice krimske republike Simferopol danes patruljira več deset oboroženih moških, zasedli so tudi položaje blizu republiškega parlamenta. Moški nosijo uniforme, vendar brez oznak. Za obrambo so pred parlament postavili tudi dva moška z brzostrelkami.

Iz Londona so sporočili, da bo britanski zunanji minister William Hague v nedeljo odpotoval v Kijev na pogovore z novim ukrajinskim vodstvom. Poljska pa je pozvala h končanju provokativnih premikov enot na Krimu in opozorila, da bodo imele odločitve, tudi vojaške, sprejete v prihodnjih dneh, nepovratne posledice za mednarodni red. Poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski je zaradi krize v sosednji Ukrajini skrajšal uradni obisk v Iranu.

Proruski oboroženci so v četrtek že zavzeli poslopji parlamenta in vlade v Simferopolu. Proruski poslanci so nato zamenjali republiško vlado, ki je podprla nove oblasti v Kijevu. V petek so za premiera imenovali Sergeja Aksjonova, ki je danes pozval ruskega predsednika Vladimirja Putina, naj pomaga pri zagotavljanju miru na Krimu.

Hkrati je sporočil, da so vse varnostne sile na Krimu podrejene neposredno njemu, vsem poveljnikom pa je tudi ukazal, da morajo izpolnjevati samo njegove ukaze. Aksjonov vodi glavno prorusko stranko na Krimu.

V avtonomni republiki Krim volijo svoj parlament, položaj predsednika pa so odpravili leta 1995, kmalu po tem, ko je z veliko večino za položaj zmagal ruski separatist. Zdaj imajo predsedniškega predstavnika in premiera, ki pa ju oba imenuje Kijev. Premiera imenuje po posvetovanju z regionalnim parlamentom.

Kijev imenovanja Aksjonovova ni podprl.

Iz Putinove administracije so že sporočili, da Rusija poziva Aksjonova ne bo ignorirala.

STA


Najbolj brano