Izraelci se poslavljajo od Šarona

Izraelci se danes poslavljajo od nekdanjega premiera Ariela Šarona, ki je po osmih letih v komi umrl v soboto. Krsta, ovita v izraelsko zastavo, stoji pred poslopjem parlamenta v Jeruzalemu, mimo pa hodijo ljudje, ki se želijo na ta način še zadnjič pokloniti temu pomembnemu izraelskemu državniku.

 Izraelci se  poslavljajo od nekdanjega premiera Ariela Šarona, ki je po osmih letih v komi umrl v soboto Foto: Gil Cohen Magen
Izraelci se poslavljajo od nekdanjega premiera Ariela Šarona, ki je po osmih letih v komi umrl v soboto Foto: Gil Cohen Magen

JERUZALEM > Krsto so v spremstvu policije pripeljali iz Tel Aviva, kjer je Ariel Šaron umrl v soboto v bolnišnici.

Izraelski predsednik Šimon Peres je ob krsto položil venec, pričakovati pa je, da se mu bo v šestih urah poklonilo več tisoč Izraelcev.

Vlada se ga je danes na redni tedenski seji spomnila z minuto molka. Premier Benjamin Netanjahu, njegov politični tekmec, poudaril, da se ga bodo spominjali kot enega najvidnejših vodij in najbolj drznih poveljnikov.

Pogreb bo v ponedeljek. Na vojaškem pogrebu ga bodo pokopali na njegovem ranču v puščavi Negev. Na njegovo željo ga bodo pokopali ob drugi soprogi Lili, ki je leta 2000 umrla za rakom, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Pred tem bodo v parlamentu pripravili uradno žalno slovesnost.

Žalne slovesnosti se bodo udeležili ameriški podpredsednik Joe Biden, nekdanji britanski premier Tony Blair, ki je zdaj odposlanec bližnjevzhodne četverice, ter nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier, ki je na uradnem obisku v Izraelu.

85-letni Šaron je po osmih letih v komi umrl v soboto v bolnišnici v Tel Avivu, obkrožen s svojci. V komi je bil, odkar ga je 4. januarja 2006 sredi volilne kampanje zadela možganska kap. Njegovo zdravstveno stanje se je po nedavni operaciji drastično poslabšalo.

Nekdanji general je veljal za enega najbolj kontroverznih izraelskih politikov. Predsednik izraelske vlade je bil med letoma 2001 in 2006. V Izraelu ga slavijo kot narodnega junaka, v tujini kot pragmatičnega politika, Palestinci in arabski svet pa ga prezirajo kot vojnega zločinca.

STA


Najbolj brano