Izguba bolnišnic bo odnesla direktorje

Slovensko zdravstvo je kakovostno, vendar mora do oktobra prihodnje leto odpraviti čakalne vrste in pozitivno poslovati. Gre za pripravo na uveljavitev uredbe EU o prostem pretoku bolnikov in ohranitev konkurenčnost.

Tomaž Gantar
Tomaž Gantar 

LJUBLJANA> Ukrepi o racionalnem in kakovostnem delu so nujni že zdaj, uveljavitev uredbe EU pa lahko pri tistih, ki bi z njimi odlašali, privede celo do propada, svari zdravstveni minister Tomaž Gantar.

Na posvetu o pripravah na uveljavitev uredbe EU o prostem prehodu bolnikov (posvet sta pripravila ministrstvo in Zavod za zdravstveno zavarovanje - ZZZS) je Gantar direktorjem zdravstvenih ustanov svetoval, naj takoj racionalizirajo poslovanje in zmanjšajo število zaposlenih - nezdravstvenih delavcev. Teh je letos v vseh bolnišnicah približno 200; po oceni ministrstva preveč.

Novi izzivi

“Uredba EU je lahko novi izziv za naše zdravstvo - da to, kar je dobro, postane še kakovostnejše in bolj konkurenčno. To bi omogočilo tudi več dela, saj bi se v takšne bolnišnice in k specialistom v osnovnem zdravstvu, hodili zdravit tudi bolniki iz tujine,” je za PN povedal minister Gantar. Dejavnost bi lahko okrepili tudi koncesionarji, morda bi kdo od njih prišel k nam tudi od drugod.

Uredba bo našim državljanom omogočila zdravljenje v tujini po pri nas veljavnih cenah. “To se že zdaj dogaja, poslej bo še pogostejše. Če pa doma ne bo zdravljenje enako kakovostno na vseh ravneh, bodo ljudje odhajali drugam in denarja v zdravstveni blagajni in za financiranje ustanov bo manj,” svari minister.

V naše zdravstvene ustanove bi se lahko vrnili Hrvati, Hrvaška bo kmalu članica EU. “A le, če bodo enako kakovostne kot bolnišnice v EU,” pribija Gantar. “Zato moramo povsem odpraviti čakalne vrste za specialiste. Le tako bomo, ob dobrem delu, res konkurenčni.”

Manj denarja

Bolnišnice za izpeljavo programov dela že prejemajo tri odstotke manj denarja kot prej. Gantar napoveduje tolikšno znižanje tudi prihodnje leto. “Bolniki tega ne bodo občutili, čeprav jih zdravništvo s tem straši,”poudarja. “Vse ustanove morajo racionalizirati poslovanje in varčevati pri stroških (zdravila, aparature, medicinski material). Te cene so v tujini že nižje. Pri nezdravstvenih delavcih bodo nujni še rezi v plače.”

Nekatere bolnišnice se otepajo z izgubo, nekatere se iz nje ne morejo izviti. Minister meni, da bodo tudi za to sledili novi ukrepi. “Omogočili bodo veliko enostavnejšo odstavitev direktorjev, ki dopuščajo izgubo. Nasploh bodo imeli direktorji večjo odgovornost pri vodenju; če zadevi ne bodo kos, bodo položaj morali prepustiti sposobnejšim,” je odločen Gantar.

Slovensko zdravstvo je po kakovosti in usposobljenosti zdravnikov povsem primerljivo s tujino. “Kakovost mora ohraniti,” dodaja minister. “Zdravnikov je po zadnjih podatkih dovolj, le v osnovnem zdravstvu jih ponekod še primanjkuje. Zato načrtujemo tudi spremembe za podelitev pooblastil zdravniški zbornici za razpis specializacij.”JASNA ARKO


Najbolj brano