Izenačene subvencije za zasebne študentske domove in zasebnike

Ministrstvo za izobraževanje izenačuje subvencijo za zasebne študentske domove in zasebnike na 32 evrov. S tem se za osem evrov znižuje subvencija za zasebnike, vendar hkrati za tri evre zvišuje višina subvencije za javne domove.

Z izenačenjem višine subvencije pri zasebnikih in pri zasebnih študentskih domovih bo ministrstvo  lahko pokrilo subvencije, ki jih je po zakonu dolžno zagotavljati za bivanje v javnih študentskih domovih Foto: Boštjan Bensa
Z izenačenjem višine subvencije pri zasebnikih in pri zasebnih študentskih domovih bo ministrstvo lahko pokrilo subvencije, ki jih je po zakonu dolžno zagotavljati za bivanje v javnih študentskih domovih Foto: Boštjan Bensa

LJUBLJANA, KOPER > Na ministrstvu bodo skupaj s študenti ustanovili delovno skupino za prenovo pravilnika o subvencioniranju.

Najemnine na Primorskem višje kot drugod

Na znižanje subvencije za bivanje pri zasebnikih so v začetku tedna opozorili v Študentski organizaciji Univerze na Primorskem (ŠOUP).

Znižan znesek za študente predstavlja dodatno finančno breme, opozarjajo v organizaciji. Opozarjajo tudi na dejstvo, da so najemnine na Primorskem precej višje kot v drugih univerzitetnih središčih, čemur botruje pomanjkanje nastanitvenih zmogljivosti za študente v študentskih domovih.

Na ŠOUP študente pozivajo k previdnosti ob sklepanju aneksov k pogodbi, saj se lahko zgodi, da bi najemodajalci ob znižanju subvencije hoteli prenesti na študenta breme plačila vseh odmer za plačilo davka prek višjih najemnin.

Hkrati so v ŠOUP pozvali ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, naj v sodelovanju s Študentsko organizacijo Slovenije (ŠOS) začne s prenovo pravilnika o subvencioniranem bivanju, s čimer bi uredili sedanje anomalije.

Višja subvencija za javne študentske domove

Na ministrstvu so pojasnili, da letos izenačujejo subvencijo za zasebne študentske domove in zasebnike na 32 evrov. Hkrati pa zvišujejo višino subvencije za javne študentske domove s 16,5 evra v študijskem letu 2008/2009 na 19,5 evra v tekočem študijskem letu.

Prav z izenačenjem višine subvencije pri zasebnikih in pri zasebnih študentskih domovih bo ministrstvo namreč lahko pokrilo subvencije, ki jih je po zakonu dolžno zagotavljati za bivanje v javnih študentskih domovih. Ob tem opozarjajo, da je višina subvencije za nastanitev pri zasebnikih še vedno višja kot pri nastanitvah v javnih domovih.

Medtem ko je ministrstvo dolžno skrbeti za javno mrežo študentskih domov in vanjo tudi investira, se obenem zaveda, da javna mreža ne zagotavlja dovolj zmogljivosti za potrebe nastanitve vseh študentov. Prav zato omogočajo višjo subvencijo za bivanje v zasebnih domovih ter pri zasebnikih.

“Vseeno pa ni razloga, da bi subvencija za zasebnike presegala tisto, ki jo ministrstvo namenja zasebnim študentskih domovom, saj bi na tak način ministrstvo posredno podpiralo in/ali spodbujalo ustvarjanje neenakih pogojev med študenti, ki so nastanjeni zunaj mreže javnih študentskih domov,” pojasnjujejo na ministrstvu.

Napovedujejo celostno ureditev področja bivanja študentov

Dodajajo, da gre za začasno rešitev. V želji, da v prihodnje ne bi prihajalo do tovrstnih situacij, je v zvezi z bivanjem študentov potekalo tudi več krogov posvetovanj s ŠOS. Pri tem so se dogovorili, da bodo v tekočem letu skupaj celostno uredili področje bivanja študentov.

Da bi to dosegli, bo ministrstvo v sodelovanju s ŠOS organiziralo delovno skupino za prenovo pravilnika o subvencioniranju bivanja študentov, pravilnik pa bodo z naslednjim letom tudi spremenili. Poleg tega bodo opravili revizijo dosedanjega upravljanja in organizacije študentskih domov ter preučili ekonomiko poslovanja študentskih domov in posredno tudi upravičenost določitve cene nastanitve, so napovedali na ministrstvu.

STA


Najbolj brano