Iz soda v kozarec le v kleti

Trg vina je treba bolje urediti, se strinjata tako koalicija kot opozicija. To naj bi dosegli z novelo zakona o vinu, ki v gostinskih lokalih prepoveduje točenje neustekleničenih vin.

Novela zakona o zakona o vinu v gostinskih lokalih prepoveduje točenje neustekleničenih vin
Novela zakona o zakona o vinu v gostinskih lokalih prepoveduje točenje neustekleničenih vin 

LJUBLJANA > Ministrstvo za kmetijstvo je včeraj poslancem postreglo z oceno, da je v Sloveniji med 17.000 in 18.000 hektarjev obdelanih vinogradov, od teh je v register pridelovalcev grozdja vpisanih dobrih 16.000 hektarov površin, pridelek pa vinogradniki prijavljajo le s 13.500 hektarov vinogradov.

Na ministrstvu še menijo, da gre sicer večina neprijavljenega pridelka za lastno potrošnjo, nekaj pa tudi v prodajo brez ustreznih listin in ustrezne označitve. Pri slednjem naj bi “grešili” zlasti gostinski obrati.

Novela zakona zato širi pristojnosti vinarskih inšpektorjev in omejuje točenje neustekleničenega vina. Po novem bodo lahko neustekleničeno vino pridelovalci točili le še v lastnih kleteh, v gostinskih obratih pa bo to prepovedano. V lokalih ga bo moč točiti tudi iz inox posod prek ustreznih naprav, tako imenovanih, šankomatov. Čeprav podobnih omejitev v sosednjih državah ne poznajo, se z novo ureditvijo pri nas strinja tudi večina opozicijskih poslancev. Izrecno ji nasprotuje le NSi, češ da siromaši turistično ponudbo na podeželju.

Državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo in okolje Tanja Strniša je pojasnila, kako je v primeru, ko je kmet hkrati gostilničar. Kot kmet v kleti oziroma v svojem obratu vino lahko prodaja kot neustekleničeno, v svojem gostinskem lokalu pa le ustekleničeno.

Mirko Brulc (SD) je ocenil, da bodo z novelo zakona pridobili vsi: vinarji, ker jih bo zakon zaščitil pred nelojalno konkurenco, potrošniki, ki bodo lahko pili bolj kakovostno vino, prav tako tudi država, ki bo v duhu boja proti sivi ekonomiji pobrala svoj delež pogače.

Kazni za kršilce se zvišujejo, po mnenju poslancev SDS pa so previsoke. NR


Najbolj brano