Iz politične krize bi najhitreje šlo z odstopom

Ker je malo verjetno, da bo premier Janez Janša pot iz politične krize skrajšal s svojim odstopom, se v nadaljevanju obeta več scenarijev. Na koncu bomo verjetno prišli do predčasnih volitev.

Verjetno bomo morali kmalu spet na volišča Foto: Leo Caharija
Verjetno bomo morali kmalu spet na volišča Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA> Pravnik Rajko Pirnat je včeraj za MMC pojasnil možnosti za izhod iz zdajšnjega političnega položaja v državi.

V zgodovini samostojne Slovenije so doslej zaupnico v parlamentu iskali trije premierji. Janez Drnovšek je leta 2000 ni dobil, Janez Janša jo je leta 2007 uspešno prestal, Borutu Pahorju pa je leta 2011 niso izglasovali. Konstruktivno nezaupnico s predlaganjem novega mandatarja so leta 1992 kar trikrat namenili Lojzetu Peterletu. Z Markom Voljčem in z Igorjem Bavčarjem opozicija ni uspela, v tretje pa se je del koalicije strinjal s tedanjim predsednikom LDS Drnovškom, ki je nasledil Peterleta.

Na prvem mestu je omenil, da premier Janez Janša lahko predlaga glasovanje o zaupnici njemu ali celotni vladi, kar lahko veže na katerega od zakonov, ki ga predlaga. Za izglasovanje zaupnice je potrebnih 46 glasov poslancev. Če jih predlagatelj ne dobi, se v 30 dneh začnejo postopki iskanja novega mandatarja. Na voljo so trije poskusi, če kandidata ni, sledi razpis predčasnih volitev.

Druga možnost je konstruktivna nezaupnica vladi, ki jo sproži najmanj deset poslancev. Ti pa morajo predlagati novega mandatarja. Tudi v tem primeru je za njegovo izvolitev potrebnih najmanj 46 glasov poslancev. Razpoloženje v državi je očitno takšno, da na kandidata ni moč računati. V SDS so napovedali, da bi se glasovanja vzdržali, prav tako v SD, kjer so se zavzemajo za predčasne volitve.

Od SDS tudi ni pričakovati, da bo predlagala novega mandatarja, kar bi bila naslednja možnost, ki bi morda dobila podporo zdajšnje koalicije. Brez tega pa Janši preostane manjšinska vlada. Toda v tem primeru ne more računati na podporo v parlamentu pri strateških odločitvah, možnost ima kvečjemu kakšen za vse sprejemljiv zakon.

Člani sveta Pozitivne Slovenije bodo na jutrišnji seji odločali novem vodstvu, ki bo stranko vodilo do volilnega kongresa. Svet stranke mora pripraviti tudi vse potrebno, če bi prišlo do sprememb v koaliciji ali do sestavljanja nove vlade. V PS menijo, da mora koalicija ugotoviti, ali obstaja ali ne. Če je ni več, se bo v dogajanje vključila tudi PS.

Če premier vendarle ponudi odstop, to pomeni prenehanje mandata celotni vladi. Predsednik republike po posvetu s poslanskimi skupinami predlaga novega kandidata. Če ta ne dobi 46 glasov podpore, lahko ponovno predlaga istega ali drugega kandidata. Če tudi drugi krog ni uspešen, predsednik razpiše predčasne volitve.

Kako daleč so predčasne volitve, je težko napovedati. Predsednik Desusa Karl Erjavec je glede na Pahorjevo izkušnjo (od septembra do decembra) optimist in računa, da bi bile volitve lahko maja.

Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin meni, bi se politika lahko dogovorila, da se v času do evropskih volitev prihodnje leto izpelje še tisto, kar je nujno, nato pa bi sočasno z evropskimi izpeljali še predčasne. Pri tem od predsednika republike pričakuje, da prevzame vlogo mediatorja in se s predsedniki strank začne pogovarjati o konkretnih imenih. DAVORIN KORON


Najbolj brano