Iz Srednjeafriške republike evakuacije tujih državljanov

Po petkovem odstopu predsednika Srednjeafriške republike Michela Djotodie je Mednarodna organizacija za migracije (MIO) s sedežem v Ženevi danes sporočila, da na prošnjo Čada, Nigra, Malija, Sudana in DR Kongo organizira evakuacije njihovih državljanov s kriznega območja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Članice EU podpirajo napotitev evropskih sil v Afriko in visoko zunanjepolitično predstavnico EU Catherine Ashton pozivajo, naj pripravi podrobnejši načrt misije Foto: Yves Herman
Članice EU podpirajo napotitev evropskih sil v Afriko in visoko zunanjepolitično predstavnico EU Catherine Ashton pozivajo, naj pripravi podrobnejši načrt misije Foto: Yves Herman

BANGUI > Več kot 60.000 ljudi, večinoma iz sosednjih držav Srednjeafriške republike, je pred tem svoja veleposlaništva zaprosilo, naj jim pomagajo pri odhodu iz države. Prvih 800 naj bi evakuirali že danes, in sicer iz taborišča, kjer začasno biva 2500 državljanov Čada. Živeli naj bi v slabih razmerah, grozi pa jim tudi nasilje.

Do evakuacije tujcev prihaja dan po odstopu Michela Djotodie. Djotodia naj bi odstopil po velikem pritisku iz tujine, da je storil premalo za zajezitev medverskega nasilja v svoji državi, ki je samo prejšnji mesec terjalo več kot tisoč življenj. Po odstopu Djotodie je ulice Banguija v petek preplavilo na tisoče ljudi, ki so navdušeno pozdravljali novico.

Medtem iz prestolnice poročajo o nasilju in plenjenju trgovin, po navedbah nekaterih očividcev za francosko tiskovno agencijo AFP prihaja celo do primerov kanibalizma. “Tisti, ki so jih oplenili, ko so (marca lani) vdrli borci iz koalicije Seleka, zdaj povračilno plenijo,” je za AFP pojasnil vodja srednjeafriškega Rdečega križa Antoine Mbaobogo. V nasilju preko noči so življenje izgubile trije osebe.

V Srednjeafriški republiki se namreč spopadajo muslimanskimi borci Seleke, ki so marca odstavili predsednika Francoisa Bozizeja in za začasnega predsednika postavili Djotodio, in krščanske uporniške skupine, ki Bozizeja še vedno podpirajo.

Zaradi krize je Francija v to svojo nekdanjo kolonijo poslala 1600 vojakov, da bi zagotovili varnost, ki bi omogočila humanitarno posredovanje. V državi so tudi vojaki Afriške unije, o vzpostavitvi podporne misije pa razmišlja tudi Evropska unija.

Članice EU so na ravni stalnih predstavnikov v petek v Bruslju izrazile široko podporo napotitvi evropskih sil v to državo in visoko zunanjepolitično predstavnico EU Catherine Ashton pozvale, naj do prihodnjega tedna pripravi podrobnejši načrt misije. Velika Britanija in Nemčija sta že napovedali, da svojih vojakov v Srednjeafriško republiko ne bosta pošiljali.

STA


Najbolj brano