Italijanski javni dolg na novem rekordu

Italijanski javni dolg je junija dosegel novo rekordno raven. V primerjavi z majem se je namreč zvišal še za 600 milijonov evrov na 2075 milijard evrov. Italijanski dolg, v absolutnih številkah največji v območju evra, tako še naprej narašča. Istočasno se zvišujejo davčni prihodki. Ti so se v prvem polletju okrepili za pet odstotkov.

RIM > V prvih šestih mesecih se je v italijansko državno blagajno nateklo za skoraj 189,5 milijarde evrov davčnih prihodkov, kar je za dobrih devet milijard evrov več kot v enakem obdobju lani.

Najhitrejša pot do začetka zniževanja dolga bi lahko bila privatizacija državnega premoženja. Italijanski finančni minister Fabrizio Saccomanni je zatrdil, da so novi privatizacijski ukrepi mogoči. Neuradno se za prodajo omenjajo državni deleži v velikanih, kot sta energetska Enel in Eni ter obrambno-letalski Finmeccanica. Po pisanju medijev bi država lahko za te deleže iztržila približno 80 milijard evrov, a to je v primerjavi z obsegom dolga malo in bi prispevalo kvečjemu k njegovi stabilizaciji.

Problem italijanskih javnih financ ni toliko tekoča poraba kot veliko breme javnega dolga. Evropska komisija je tako spomladi letos predlagala zaustavitev postopka proti Italiji zaradi presežnega primanjkljaja, kar je svet EU pozneje tudi potrdil.

Letos naj bi javnofinančni primanjkljaj dosegel 2,9 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), čeprav je v prvem četrtletju znašal kar 7,3 odstotka BDP. Na primarni ravni, torej pred plačilom obresti za dolg, pa je dosegel 2,6 odstotka BDP.

Italijo pri uravnoteževanju javnih financ močno bremeni servisiranje velikanskega javnega dolga, ki v deležu od BDP presega 130 odstotkov.

Poleg tega zniževanje primanjkljaja in pot do stabilizacije dolga zavira najdaljša gospodarska recesija po drugi svetovni vojni, ki se je nadaljevala tudi v drugem letošnjem trimesečju, pa čeprav se umirja. V drugi polovici leta bi se tako lahko država vrnila k rasti.

STA


Najbolj brano