Italijanske pokojnine: papirji do 31. oktobra

Na patronatih INCA v Kopru in INAS v Novi Gorici imajo te dni polne roke dela. Prejemniki italijanskih pokojnin morajo italijanskemu pokojninskemu zavodu INPS posredovati kup podatkov o slovenski pokojnini in o vseh svojih drugih dohodkih. Rok je podaljšan na 31. oktober.

Diana Peloza s patronata INCA  vsak dan obdela podatke za približno 70 prejemnikov italijanskih pokojnin Foto: Sonja Ribolica
Diana Peloza s patronata INCA vsak dan obdela podatke za približno 70 prejemnikov italijanskih pokojnin Foto: Sonja Ribolica

PRIMORSKA > Italijanski zavod INPS je letos z zamudo začel preverjati prihodke prejemnikov italijanskih pokojnin. Ti mu morajo poslati vrsto dokumentov: potrdilo ZPIZ o izplačanih slovenskih pokojninah (prejeli so ga februarja), podatke o vseh dohodkih zavezancev (fotokopija dohodninske odločbe ali potrdilo DURS), fotokopijo veljavnega osebnega dokumenta in podpisane obrazce INPS. Z letošnjim letos INPS upokojencem sicer ne pošilja več obrazcev s povzetkom prejete pokojnine za prejšnje leto in napovedi pokojnine za tekoče leto.

V Novi Gorici upokojencem, ki prejemajo italijanske pokojnine, pomaga Patronat INAS. Kot nam je povedala uslužbenka Jana Markočič, v zadnjem mesecu dni vlada velika gneča, na dan se je v njihovih pisarnah zvrstilo tudi po 50 ljudi. Po napovedih iz Italije, da se rok za uveljavitev sprememb podaljšuje s konca julija na konec oktobra, se gneča umirja. V urad prihajajo po informacije in pomoč tudi zaposleni v Italiji, ki italijanske pokojnine šele uveljavljajo, saj je veliko novosti tudi zanje. DK

Zbrane dokumente in izjave lahko upokojenci sami računalniško posredujejo INPS (za to potrebujejo posebno geslo), lahko pa jih dostavijo prek patronata - po pošti ali pa se oglasijo pri njih; seveda se morajo prej napovedati. “Gnečo imamo vsak dan; jaz sem, na primer, danes obdelala podatke za več kot 70 upokojencev, toliko tudi kolegica,” pravi Diana Peloza iz Patronata INCA.

Julij je za prejemnike italijanskih pokojnin očitno še posebej pomemben. Ta mesec INPS izplačuje 14. pokojnino. Do nje - letos znaša 336 evrov - so upravičeni prejemniki, ki so stari več kot 64 let, njihovi prihodki pa ne presegajo praga, ki ga izračunajo vsako leto posebej; za lani ta znaša 9379,50 evra. Če upokojenec dobi 14. pokojnino, njegovi skupni prihodki pa presegajo ta prag, jo bo moral vrniti. Mnogi prejemniki se motijo, saj menijo, da se upošteva zgolj italijanska pokojnina. V resnici pa je treba upoštevati vse prejemke - italijansko pokojnino, vključno s 14., če so jo dobili leto poprej, pa slovensko pokojnino, dividende ali pa katastrski dohodek. Ko vse to upoštevamo, se izkaže, da je zelo malo prejemnikov res upravičenih do 14. pokojnine. “Če niso upravičeni do nje, je bolje, da jo takoj vrnejo. Imeli smo že primere, ko so se ti dolgovi nabrali in so ljudje zneske težko vračali,” pojasnjuje Diana Peloza.

Če prideš na banko, si živ ...

A novosti pri italijanskih pokojninah še ni konec. Londonska City Bank, ki zadnji dve leti v imenu INPS izplačuje pokojnine, je uvedla svoj način preverjanja, ali so prejemniki še živi. Od njih zahteva, da z overjenim podpisom vsako leto potrdijo, da so živi. Tisti, ki tega potrdila niso poslali pravočasno, bodo izjemoma (namesto na račun banke v Sloveniji) dobili gotovinsko nakazilo prek plačilnega sistema WesternUnion. Pokojnino pa lahko dvignejo le s posebno kodo (MTCN) in se pred uradno osebo, ki to overi, tudi podpišejo. Če bodo pokojnino dvignili pravočasno, bo banka to jemala kot dokaz, da so živi.

Prejemniki italijanskih pokojnin lahko dokumente, ki jih zahteva INPS, prinesejo na sedež Patronata INCA v Kopru, v pisarno INAS v Novi Gorici, v njihove mobilne pisarne v Postojni, Tolminu in Ajdovščini, ali na sedež društva upokojencev v Sežani. Lahko pa vse zbrane dokumente pošljejo patronatu tudi po pošti.

Koda lahko konča v smeteh

V veliko primerih tak način preverjanja upokojencem ne bo prinesel veliko sitnosti. Bo pa to hud problem za tiste, ki zaradi visoke starosti in zdravstvenih težav ne morejo sami na banko.

“Dodaten zaplet pa je tudi v tem, da je londonska banka obvestila s kodo velikokrat poslala na napačne naslov in upokojenci njihovega pošte niso prejeli. Marsikdo je obvestilo v angleščini s kodo vred vrgel v smeti, saj ni razumel, za kaj gre,” razlaga Diana Peloza. V najslabšem primeru bodo morali taki prejemniki obnoviti postopek pri INPS, kar je precej zahteven podvig.

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano