Italijane mika privatizacija, o Žavljah v troje s Hrvati

Italija se resno zanima za sodelovanje v slovenski privatizaciji, je včeraj po srečanju z Alenko Bratušek dejal italijanski premier Enrico Letta. Oba verjameta tudi v razumen dogovor o spornem plinskem terminalu v Žavljah.

Alenka Bratušek in Enrico Letta Foto: STA
Alenka Bratušek in Enrico Letta Foto: STA

BLED > Do srečanja je prišlo ob robu osmega Strateškega foruma Bled, najbolj odmevnega političnega in gospodarskega dogodka v Sloveniji, ki je privabil približno 500 uglednih gostov.

Slovenska premierka Alenka Bratušek in njen italijanski kolega Enrico Letta sta včeraj na Bledu med drugim govorila tudi o spornem plinskem terminalu v Žavljah in se dogovorila, da v kratkem času preverita možno rešitev pristojna ministra. Letta pa je ponovno posebej poudaril velik interes Italije za sodelovanje v slovenski privatizaciji.

O Žavljah tudi s Hrvaško

Ob robu foruma na Bledu so iz določenih krogov prišle informacije, ki potrjujejo poročila iz Italije, da želi italijanska skupina Save, ki snuje mrežo lokalnih letališč Sever -vzhod, v sistem vključiti tudi ljubljanski Aerodrom. Skupina Save upravlja med drugim beneško letališče. Aerodrom Ljubljana sicer od lani išče partnerja za naložbo v drugi potniški terminal in partnerja, ki bi poskrbel za več potnikov. Z ljudmi iz skupine Save so se o tem že pogovarjali. Glede na to, da namerava država kot večinska lastnica Aerodrom prodati, ni izključeno, da ga prevzame omenjena italijanska skupina. Zdaj upravlja še letališče v Trevisu in delno v belgijskem Charleroiju, pod svoje okrilje pa želi še letališče v Veroni in tudi v Ronkih.

Kot sta predsednika vlad povedala na skupni novinarski konferenci po dvostranskem srečanju, sta odprla kar nekaj tem, predvsem pa sta poudarila pomen konsolidacije javnih financ v obeh državah. Letta je pri tem pohvalil prizadevanja Slovenije in dejal, da bi ji velike napore morala priznati tudi Evropa.

Glede spornega terminala v Žavljah, ki mu Slovenija nasprotuje, je Letta povedal, da je prisluhnil argumentom slovenske premierke, že v kratkem pa je, kot je napovedal, pričakovati srečanje pristojnih ministrov. Pogovori o tem problemu se bodo verjetno nadaljevali 12. septembra v Benetkah, ko se bosta Letta in Bratuškova znova sestala, takrat še v družbi hrvaškega premiera Zorana Milanovića.

Letta je še pojasnil, da je po junijskem srečanju z Bratuškovo v Rimu steklo tudi kar nekaj konkretnih ukrepov, ki naj bi pritegnili pozornost italijanskih podjetij v slovenskem projektu privatizacije. Izrazil je prepričanje, da bodo italijanska podjetja z veseljem sodelovala pri tem in da bo proces v obojestransko korist.

V ospredje mora gospodarstvo

Alenka Bratušek se je pred srečanjem z italijanskim kolegom sestala z avstrijskim predsednikom Heinzem Fischerjem, ki se je sicer kot gost predsednika Boruta Pahorja mudil na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji. V pogovorih sta se zavzela za nadaljnjo krepitev političnega in predvsem gospodarskega sodelovanja.

Borut Pahor, Enrico Letta in Heinz Fischer so bili tudi med udeleženci osmega Strateškega foruma Bled. Srečanje politikov, gospodarstvenikov in nevladnih organizacij na temo Spreminjajoča se Evropa v spreminjajočem se svetu se je začelo z uvodnima nagovoroma predsednice vlade Alenke Bratušek in zunanjega ministra Karla Erjavca.

Premierka je poudarila, da se bo z izzivi lahko soočala le močnejša in bolj povezana Evropa. “Kar potrebujemo, je pametna integracija,” je dejala.

To ne pomeni nove zakonodaje, temveč poenostavitev postopkov in zmanjšanje administrativnih bremen. Reforme in fiskalna konsolidacija niso nujne zaradi Bruslja, je dodala. Zavzema se za nadaljevanje širitve unije.

Ključne bodo spremembe

Predsednik republike Borut Pahor verjame v združene države Evrope, vendar ne v obliki talilnega lonca, temveč ob spoštovanju različnih identitet evropskih držav. Lizbonska pogodba ni dovolj za prihodnost Evrope, zato je nujen nov temeljni dokument, ki ga morajo ponuditi vsem članicam v odločanje, je poudaril.

Italijanski premier Enrico Letta vidi priložnost, da se Evropa odloči za nov način izbiranja svojih najvišjih predstavnikov na prihodnjih volitvah v evropski parlament. Tudi Fischer meni, da so spremembe glavni element današnjega sveta in obstoja. Je pa treba vedeti, katere spremembe so potrebne, in jih tudi izvesti.

Forum privabil 500 gostov

Uvod v strateški forum je bila nedeljska razprava o težavah mladih v zdajšnjih razmerah. Udeleženci bodo še danes razpravljali o prihodnosti ekonomske in monetarne unije, o položaju v Severni Afriki in na Bližnjem vzhodu, zlasti v luči oskrbe z vodo, o razmerah na zahodnem Balkanu po vstopu Hrvaške v EU, o sodelovanju med unijo in Turčijo, ter o vlogi mednarodnega kazenskega pravosodja. Med udeleženci je deset zunanjih in 17 drugih ministrov, prišli so tudi številni visoki predstavniki mednarodnih organizacij. DAVORIN KORON


Najbolj brano