Italija z mlado močjo

Italijanski predsednik Giorgio Napolitano je včeraj imenoval Mattea Renzija, vodjo Demokratske stranke, za mandatarja za sestavo nove vlade. Ali mu bo uspelo, je odvisno predvsem od stranke Nova desna sredina.

Matteo Renzi prevzema vajeti v težkih časih za državo   Foto: Reuters
Matteo Renzi prevzema vajeti v težkih časih za državo  Foto: Reuters

RIM > Po pogovoru s predsednikom republike Giorgiom Napolitanom je 39-letni prvak demokratske stranke Matteo Renzi včeraj prevzel mandatarstvo za sestavo nove italijanske vlade. Po imenovanju se je sestal s predsednico poslanske zbornice Lauro Boldrini in s predsednikom senata Pietrom Grassom, danes pa bo začel koalicijske pogovore s strankami. O novi vladi naj bi parlament glasoval še ta teden.

Nova vlada nastaja potem, ko je v petek s položaja odstopil Enrico Letta. Demokratska stranka je namreč dan prej z veliko večino potrdila Renzijev predlog za preoblikovanje vlade.

Podpore v parlamentu Renzi še nima zagotovljene. Nekdanji premier in vodja desnosredinske stranke Naprej Italija Silvio Berlusconi je po pogovorih z Napolitanom konec tedna dejal, da v Renzijevi vladi ne bodo sodelovali in da bodo ravnali kot odgovorna opozicija. Tretja največja parlamentarna sila, opozicijsko gibanje Pet zvezd Beppeja Grilla, pa je posvetovanja pri predsedniku Napolitanu bojkotirala in zahteva nove volitve. Tako so se odločili tudi v desni Severni ligi.

Italijansko gospodarstvo se je lani skrčilo za 1,9 odstotka. Javni dolg znaša 2000 milijard evrov, brez-poselnost med mladimi je več kot 40-odstotna. Tehnično država ni več v recesiji, vendar gospodarstvo priznava, da ga še vedno pesti najhujša kriza po drugi svetovni vojni. Med reformami, ki naj bi pomagale zagnati gospodarstvo, so znižanje prispevkov za delodajalce in poenostavitev delovne zakonodaje.

Usoda nove vlade je odvisna od Nove desne sredine Angelina Alfana, ki je sodelovala v vladi Enrica Lette. Alfano je že napovedal, da je Renzija kot premiera pripravljen podpreti le, če ne bo stopil preveč v levo in če bo program vlade usklajen s stališči Nove desne sredine. V nasprotnem primeru bo tudi Nova desna sredina zahtevala volitve.

Če bo imenovan, bo Renzi v Italiji tretji predsednik vlade zapored, ki ne bo izvoljen na volitvah. Bo najmlajši po drugi svetovni vojni v Italiji in najmlajši tudi v Evropski uniji. Največji problem v Italiji je po njegovem mnenju visoka brezposelnost. Napovedal je več reform, najprej, že februarja, se bo lotil reforme volilne zakonodaje in institucij. Marca bo na vrsti reforma trga dela, potem pa javne uprave in davčna reforma.

NR


Najbolj brano