Italija krepi pomoč migrantskim ladjam v težavah

Italijanska vlada se je po novi tragediji v Sredozemskem morju s 34 umrlimi odločila okrepiti zmogljivosti za odkrivanje in pomoč ladjam z migranti. Od ponedeljka zjutraj bodo število italijanskih ladij in zračnih plovil v Sredozemlju potrojili, je napovedal premier Enrico Letta.

Od ponedeljka zjutraj bodo število italijanskih ladij in zračnih plovil v Sredozemlju potrojili, je napovedal italijanski premier Enrico Letta Foto: STA
Od ponedeljka zjutraj bodo število italijanskih ladij in zračnih plovil v Sredozemlju potrojili, je napovedal italijanski premier Enrico Letta Foto: STA

RIM > “S tem želimo reševati človeška življenja v Sredozemskem morju, ki se spreminja v skupinski grob,” je v pogovoru za današnjo izdajo časnika La Repubblica odločitev o okrepitvi nadzora morja pojasnil Enrico Letta. “Nujno je, da Evropa nemudoma najde odgovor na dramo v Sredozemlju in na Lampedusi,” je poudaril po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA.

Letta je zadovoljen, da bo na pritisk Italije in Francije tema priseljevanja na dnevnem redu prihodnjega vrha EU, ki bo 24. in 25. oktobra.

Italijanski premier se je znova zavzel za spremembo italijanske zakonodaje, ki nezakoniti vstop v državo zdaj opredeljuje kot kaznivo dejanje. “Italija mora vpeljati nova pravila azilne zakonodaje. Ključno vprašanje pri tem je, kako naj sprejmemo begunce iz držav, kot je Sirija,” je poudaril.

La Repubblica je ta teden začela zbiranje podpisov pod peticijo za spremembo italijanske azilne zakonodaje. V le nekaj dneh so zbrali okoli 85.000 podpisov, poziv pa je med drugim podprlo več vidnih politikov, intelektualcev in umetnikov. Kampanjo za spremembo zakona sta podprli tudi italijanska ministrica za integracije Cecile Kyenge, ki ima tudi kongovske korenine, ter Rimskokatoliška cerkev.

V petek je v Sredozemskem morju utonilo najmanj 34 ljudi, potem ko se je njihov čoln potopil med Malto in Lampeduso. Okoli 200 ljudi so rešili. Prejšnji teden se je pred obalo Lampeduse zgodila podobna tragedija, ko je potonila ladja z okoli 500 migranti. Umrlo je več kot 300 ljudi, rešili so jih le 155. Proti preživelim so medtem v skladu z zakonodajo uvedli kazenski postopek.

STA


Najbolj brano