Italija je odločena sprejeti reforme do ponedeljka

Italija namerava zaradi vse večjih pritiskov finančnih trgov najpozneje do ponedeljka sprejeti načrtovani zakon o stabilnosti. Zakon, ki vsebuje protikrizne ukrepe, bi lahko do petka potrdili v senatu, do ponedeljka pa še v poslanski zbornici, sta dejala Renato Schifani in Gianfranco Fini.

Italija bo reforme sprejela do ponedeljka Foto: Francois Lenoir
Italija bo reforme sprejela do ponedeljka Foto: Francois Lenoir

RIM> Da za Italijo dejansko ura bije pet pred dvanajsto, so sprevideli tako v vladnih kot opozicijskih vrstah in so zato odločeni zakon o stabilnosti sprejeti najpozneje do ponedeljka.

Zakon o stabilnosti, dopolnjen z ukrepi za spodbujanje gospodarske rasti, bodo še nocoj predložili v senatu. Vodje poslanskih skupin vladnih in opozicijskih strank nameravajo tako ob 18.30 začeti s posvetovanji.

Tudi Napolitano bo hitro ukrepal

Hitro ukrepanje v luči politične in grozeče finančne krize je napovedal tudi italijanski predsednik Giorgio Napolitano. Ta je, da bi pomiril finančne trge, danes dejal, da bo premier Silvio Berlusconi odstopil in da bo Italija kmalu dobila bodisi novo vlado oziroma bo prišlo do predčasnih volitev. Po besedah Napolitana so skrbi o tem, ali bo Berlusconi dejansko pripravljen zapustiti položaj, povsem neutemeljene.

Sprejetje reform je “le vprašanje dni”

Predsednik je dejal, da je sprejetje gospodarskih reform, ki jih od Italije pričakuje Evropska unija, “le vprašanje dni”, sam pa si bo prizadeval za to, da bi preprečili nadaljnjo politično negotovost.

Evropska komisija je zelo zaskrbljena

V Italiji so medtem inšpektorji Evropske komisije in Evropske centralne banke (ECB), ki bodo po sestankih v italijanski centralni banki in na več ministrstvih sestavili poročilo o finančnem stanju Italije in ga do konca meseca predstavili v Bruslju.

Evropska komisija je zelo zaskrbljena zaradi finančnih razmer v Italiji, še posebej ker doslej sprejeti ukrepi za stabilizacijo javnih financ naj ne bi zadoščali za uravnoteženje proračuna v letu 2013. V sredo je tako izrazila zaskrbljenost nad strmo rastjo obrestnih mer na desetletne državne obveznice Italije, ki so dosegle rekordnih 7,35 odstotka.

Evropske borze so v rdečem

Evropske borze so dan, potem ko se razmere v Italiji zaostrujejo, zaključile v rdečem. Predsednik italijanske vlade Silvio Berlusconi je obljubil, da ne bo kandidiral na morebitnih novih volitvah v februarju, a je zahtevana donosnost na desetletne italijanske obveznice vseeno presegla psihološko mejo sedmih odstotkov.

V zgodnjem trgovanju v Evropi so razmere nekoliko umirile tudi govorice, da Evropska centralna banka (ECB) kupuje italijanske obveznice. A so se hkrati okrepila opozorila, da je Italija prevelika za reševanje pred bankrotom. Prav tako je prevladala zaskrbljenost nad negotovo politično prihodnostjo te države. Donosi desetletnih italijanskih državnih obveznic so segli krepko prek sedmih odstotkov, kar predstavlja psihološko mejo, ki je “pokopala” Irsko, Grčijo in Portugalsko. Indeks FTSE Italia All-Share se je na borzi v Milanu danes znižal za 3,63 odstotka na 15.876,73 točke.

STA


Najbolj brano