Italija dobro pozna našo politično krizo

“Predsedniku Pahorju želim uspešno razreševanje politične krize v Sloveniji. Prepričan sem, da bo predsednik našel pravo in pravično pot," je po včerajšnjem srečanju z Borutom Pahorjem povedal italijanski predsednik Giorgio Napolitano.

 Foto: STA
Foto: STA

RIM > Predsednik republike Borut Pahor je zaradi obveznosti doma po padcu vlade svoj državniški obisk v Italiji s predvidenih dveh dni skrčil le na včerajšnji dan. Italijanski predsednik Giorgio Napolitano je Pahorjevo odločitev, da je obisk vendarle obdržal v svojem programu, ocenil kot izjemno pozitivno dejstvo. Zanj to pomeni potrditev prijateljskih odnosov med državama, ki jih utrjujeta tudi manjšini v obeh državah.

“Spregovorila sva o naji-nih osebnih skrbeh za razvoj manjšin in o možnostih nadaljnje gospodarske rasti v obeh državah. Znaki okrevanja so v obeh državah in poglobitev dvostranskega sodelovanja prinaša priložnosti za rast,” pa je po pogovorih povedal predsednik Pahor.

Predsednik Napolitano je spomnil, da je Slovenija kot prva izmed držav nekdanje Jugoslavije vstopila v EU, sledila ji je Hrvaška in pozdravlja napore, da se ji pridružijo še druge države s tega območja.

V odnosih s Slovenijo italijanskega predsednika veselijo predvsem veliki premiki v razumevanju dogajanj v drugi svetovni vojni. Spomnil je na zgodovinsko tristransko srečanje predsednikov Slovenije, Italije in Hrvaške.

“Loči naju čas dveh generacij, pa vendar sva ugotovila, da so nekatere tradicionalne vrednote vedno tu: trud za mir, iskrena privrženost prijateljstvu, iskanje skupnega, spoštovanje razlik, ki nam dajejo nacionalno ali drugo identiteto, sprava in odgovornost, da mladi ljudje na to prihodnost gledajo z zaupanjem in vero,” pa je povedal predsednik Pahor.

V zvezi s politično krizo pri nas je Pahor italijanskim gostiteljem zagotovil, da bo Slovenija “zrelo demokratično in uspešno prišla do volitev, na katerih bo izvoljena nova vlada.” Zagotovil jim je, da so strahovi pred spremembami poti Slovenije glede tujih naložb in privatizacije ter stabilnosti bančnega sistema neutemeljene.

Dopoldne se je Pahor skupaj s predstavniki slovenskega gospodarstva srečal s predsednikom italijanske Konfederacije industrijalcev Giuliom Squinzijem, zatem pa z županom Rima Ignaziom Marinom. Obiskal je še italijansko poslansko zbornico ter nagovoril člane odborov za zunanje zadeve senata in parlamenta.

Posebej slovesno pa je bilo ob odkritju spominske plošče Cirilu Kotniku, diplomatu slovenskega rodu, ki je med drugo svetovno vojno s svojim delovanjem v Rimu rešil številne Jude.

DAVORIN KORON


Najbolj brano