Iskanje letala v južnem Indijskem oceanu se nadaljuje

Velika mednarodna iskalna akcija za malezijskim letalom, ki je izginilo 8. marca z 239 ljudmi na krovu, se nadaljuje. Potem ko so v četrtek objavljeni satelitski posnetki razkrili morebitne razbitine letala v vodah jugozahodno od avstralskega mesta Perth, pet vojaških in civilnih letal ter norveška ladja zdaj preiskujejo jug Indijskega oceana.

Malezijskega letala, ki je izginilo 8. marca z 239 ljudmi na krovu, še vedno niso našli Foto: Reuters
Malezijskega letala, ki je izginilo 8. marca z 239 ljudmi na krovu, še vedno niso našli Foto: Reuters

SYDNEY, PEKING > Četrtkovo neuspešno iskanje je po poročanju britanskega BBC oteževalo slabo vreme - nizka oblačnost, močan veter in visoki valovi. Kot je danes tudi opozoril avstralski premier Tony Abbott, ki se mudi na obisku na Papui Novi Gvineji, letalo iščejo na “enem najbolj nedostopnih mest na zemeljski obli”. Zatrdil je, da “če je kaj tam spodaj, bomo to našli”.

Velike predmete - največji je dolg 24 metrov - v morju, ki bi lahko bili razbitine pogrešanega letala in jih zdaj intenzivno iščejo, so na satelitskih posnetkih, posnetih v nedeljo, odkrili avstralski strokovnjaki. Avstralija je od torka tudi na čelu iskalne akcije v Indijskem oceanu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vse ostale sledi za letalom, ki so jih pred tem odkrili malezijski in drugi preiskovalci, so se izkazale kot slepa ulica. Abbott je bil zato tarča kritik, ker je v četrtek javnosti razkril novo sled, ki bi se lahko prav tako izkazala za prazno upanje. A kot se je danes branil, je bil “to in nič manj dolžan družinam pogrešanih”.

Gre za zelo odročno območje kakih 2500 kilometrov jugozahodno od Pertha. Ker je tako daleč od kopnega, lahko vsako letalo območje pregleduje le dve uri, nato se mora vrniti po gorivo. V iskanju poleg petih avstralskih letal od četrtka sodeluje tudi norveška trgovska ladja, na poti tja sta še dve avstralski ladji.

Na pomoč prihaja sedem kitajskih ladij, je poročala kitajska državna tiskovna agencija Xinhua. Tri so že na poti, štiri jim bodo sledile še danes. Kitajska bo na območje takoj, ko bo mogoče, poslala tudi antarktični raziskovalni ledolomilec Xuelong (Snežni zmaj), ki je trenutno zasidran v pristanišču Fremantle na zahodu Avstralije.

Kitajska je posebej zainteresirana, da se letalo najde, saj je skoraj dve tretjini potnikov na njem Kitajcev. Abbott je danes dejal, da je v četrtek zvečer po telefonu govoril s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom, ki je ob skrivnostnem izginotju letala - podobno kot tudi malezijski premier Najib Razak - povsem pretresen.

“Vse odkar je bil izgubljen stik z letalom, so naša srca z življenji ljudi iz različnih držav na krovu letala,” je Xijeve besede povzela Xinhua.

STA


Najbolj brano