Invalidi laže do službe

Pri vključevanju invalidov v družbo je še vedno veliko težav, je ob včerajšnjem mednarodnem dnevu invalidov opozorila varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. Kljub težavam pa je razveseljuje podatek, da se večletni trend naraščanja števila brezposelnih invalidov počasi le umirja.

 Sprejem za invalide in predstavnike invalidskih organizacij v predsedniški palači  Foto: STA
Sprejem za invalide in predstavnike invalidskih organizacij v predsedniški palači  Foto: STA

LJUBLJANA > Zlasti gluhoslepi se pogosto zaprejo med štiri stene, pri tem pa jih obhajajo črne misli. Čeprav imajo pravico do tolmača, ostanejo pogosto brez tovrstne pomoči, opozarja Vlasta Nussdorfer. Kot dodaja, invalide pestijo tudi nizke invalidnine, s katerimi je težko preživeti.

V EU ima lažjo ali težjo obliko invalidnosti vsak šesti prebivalec ali okrog 80 milijonov ljudi. Med prebivalci Slovenije je po navedbah državnega statističnega urada okrog osem odstotkov invalidov.

Predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije Boris Šuštaršič ocenjuje, da sicer še vedno lahko trdimo, da imamo v Sloveniji sodoben sistem invalidskega varstva. Žal pa ni več mogoče govoriti o politiki, ki invalide vključuje v pripravo predpisov, ki se nanašajo nanje. “Zaveza do posvetovanja z invalidi ne zahteva sredstev, temveč miselni preskok,” je opozoril.

Razveseljiv pa je podatek, da se večletni trend naraščanja števila brezposelnih invalidov počasi umirja; ob koncu oktobra je bilo v Sloveniji 17.397 brezposelnih invalidov. Do konca oktobra se je zaposlilo 2681 invalidov, kar je skoraj toliko kot v vsem lanskem letu, je povedala generalna direktorica republiškega zavoda za zaposlovanje Zlatka Srdoč Majer.

Vključevanje ljudi s posebnimi potrebami koristi vsem nam, ne le invalidom, je na včerajšnjem sprejemu, ki ga je ob mednarodnem dnevu invalidov pripravil skupaj s predsednikom DZ Jankom Vebrom in premierko Alenko Bratušek, opozoril predsednik države Borut Pahor. Tu je po njegovih besedah “naša še neizkoriščena možnost”. Pahor si želi, da bi imeli tudi ljudje s posebnimi potrebami možnost za razvoj svojih talentov. Spomnil je na invalide, ki dosegajo presežne rezultate. “Vsi, ki imajo talent, so nam vsem navdih in vzgled. So naši vzorniki, vodilo, da ne obupamo, ko se nekaj zdi nedosegljivo,” je poudaril.PETRA VIDRIH, STA


Najbolj brano