Integriteta: Verodostojnost senata KPK izpuhtela že na začetku

Društvo Integriteta meni, da je verodostojnost novega senata Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) izpuhtela že na samem začetku. Prepričani so, da bi moral novi predsednik KPK Boris Štefanec že pred imenovanjem “razgaliti vsa dejstva”, ki bi lahko vplivala na njegovo verodostojnost.

V soboto je v javnost prišla novica, da je bil Boris Štefanec član PS in da je iz nje izstopil le dan pred imenovanjem za predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Foto: STA
V soboto je v javnost prišla novica, da je bil Boris Štefanec član PS in da je iz nje izstopil le dan pred imenovanjem za predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Foto: STA

LJUBLJANA > Stranka Solidarnost pa Borisa Štefaneca poziva, naj se odpove funkciji.

V Transparency International Slovenia - Društvo Integriteta se sprašujejo, ali je glede na družbeno-politične okoliščine in nezaupanje državljanov v institucije pravne države primerno, da je Štefanec sploh kandidiral za ta položaj, oziroma ali je svoje članstvo v politični stranki v svoji kandidaturi in predsedniku republike jasno navedel.

V soboto je v javnost prišla novica, da je bil Boris Štefanec član PS in da je iz nje izstopil le dan pred imenovanjem za predsednika Komisije za preprečevanje korupcije.

Nesporno dejstvo zanje namreč je, da je kredibilnost senata ključna za uspešno in kakovostno delo KPK, česar bi se moral po njihovih navedbah “vsak kandidat tudi zavedati in samoiniciativno razgaliti vsa dejstva, ki bi v javnosti lahko zbujala drugačen vtis. Ta kredibilnost pa je izpuhtela že ob samem imenovanju članov senata, kar sigurno ne predstavlja dobre popotnice,” ugotavljajo v Društvu Integriteta, ki se bori proti korupciji.

Želeli bi si apolitičnega predsednika KPK

V društvu niso pričakovali takšnega imenovanja članov senata, saj bi si želeli apolitičnega predsednika KPK. A ob tem tudi dodajajo, da bi bila lahko zavrnitev katerega koli kandidata, zgolj na podlagi dejstva, da se je predhodno politično udejstvoval, prenagljena in nepravična.

Kot ugotavljajo, bo moral novi predsednik KPK zaradi svojega predhodnega članstva v politični stranki vložiti vse napore v to, “da bo zadostil zahtevam javnosti, ki so zelo visoke”. Pričakujejo, da bo novo vodstvo KPK svoje delo opravljalo skladno z zakoni in podzakonskimi pravnimi akti, nepristransko, pošteno, neodvisno, strokovno ter na podlagi visokih etičnih in moralnih standardov.

V Društvu Integriteta jih je zmotil že izbirni postopek. Ta bi moral biti po njihovem prepričanju bolj pregleden, pristojnosti in aktivnosti izbirne komisije ter predsednika republike pa bi morale biti v praksi jasno ločene in kot take predstavljene javnosti. “Postopek izbire je zbudil veliko pozornosti med državljani, zato si državljani zaslužijo večji vpogled v postopek in biti v večji meri seznanjeni z delom izbirne komisije ter predsednika republike,” so zapisali.

Solidarnost: Štefanec mora odstopiti

V zunajparlamentarni stranki Solidarnost so prepričani, da bi se Štefanec moral odpovedati svoji funkciji in s tem omogočiti, da izbirna komisija in predsednik republike izbereta drugega, neobremenjenega kandidata.

V Solidarnosti ne mislijo, da je pripadnost neki stranki izključitveni razlog za imenovanje na kateri koli javni položaj. Skrbi pa jih dejstvo, da Štefanec “svoje politične pripadnosti ni odkrito naznanil članom izbirne komisije ali predsedniku republike”, čeprav je moral vedeti, da bo njegovo članstvo v stranki “sprožilo velik dvom v njegovo primernost”.

STA


Najbolj brano