Inšpekcija bo preverila odvzem otrok škofjeloškemu paru

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti še ni prejelo pritožbe na odločitev škofjeloškega centra za socialno delo, ki je zakoncema iz Škofje Loke zaradi izkrivljenega in patološkega verskega prepričanja odvzelo sedem otrok.

Fotografija je simbolična Foto: Jean-Paul Pelissier
Fotografija je simbolična Foto: Jean-Paul Pelissier

LJUBLJANA > So pa napovedali, da bodo socialni inšpekciji predlagali, naj opravi nadzor nad postopki centra.

Z zadevo se ukvarja tudi varuhinja človekovih pravic, ki je pri Centru za socialno delo Škofja Loka že opravila poizvedbe. Želijo preveriti, ali je pri izvršitvi odločbe o odvzemu morda prišlo do nepravilnosti, pa tudi kaj bodo na centru za socialno delo naredili za odpravo razlogov za odvzem otrok. Odgovor centra pričakujejo čim prej (postavili so sedemdnevni rok), nato pa se bodo odločili o morebitnih nadaljnjih aktivnostih, so zapisali.

Center za socialno delo Škofja Loka je prejšnji teden zakoncema Šavli začasno odvzel vseh sedem otrok. Za to so se odločili, ker da zakonca zaradi izkrivljenega in patološkega verskega prepričanja nista sposobna zagotavljati ustreznega psihofizičnega razvoja in čustvene opore. Ponujeno strokovno pomoč pa da sta vztrajno zavračala. Starša trdita, da ju preganjajo zaradi vere, a "da je vse to v božjem načrtu in da bo Bog zadevo obrnil na dobro". Na odločbo centra za socialno se nameravata pritožiti.

Varuhinja je bila z odvzemom otrok seznanjena v petek popoldne, ko je prejela o tem novinarsko vprašanje. Problematiko omenjene družine so delno poznali le zaradi obravnave v okviru projekta Zagovornik - glas otroka, saj so otrokom postavili zagovornika, ki jim je uspešno pomagal pri uresničitvi pravice do izobraževanja, so navedli pri varuhu.

Sicer pa na ministrstvu za delo pojasnjujejo, da so ukrepi za varstvo otrok zelo zahtevni postopki. Center sme staršem odvzeti otroka in ga dati v vzgojo ali varstvo drugi osebi ali zavodu, a mora pred takšno odločitvijo izvesti poseben postopek, v katerem ugotavlja, ali starši zanemarjajo otrokovo varstvo in vzgojo do te mere, da je treba poseči v njihovo roditeljsko pravico. Starši so v tem postopku udeleženi in imajo pravico podati svoje mnenje ter predlagati dokaze.

Ob tem na ministrstvu navajajo, da centri za socialno delo pogosto dobijo tudi anonimne prijave, ki jih morajo prav tako preveriti in ugotoviti njihovo resničnost. V postopku ugotavljanja celovitega stanja sta po zakonu o socialnem varstvu predpisani dve dejanji: svoje mnenje o primeru mora podati strokovna komisija, ki jo imenuje direktor centra za socialno delo, center pa mora izvesti tudi ustno obravnavo. Center lahko v postopku zaprosi tudi za mnenje sodnega izvedenca.

STA


Najbolj brano